И още – неизменно спирайки се на тази тема, стигаме и до помощта, която може и (дали) се оказва на хората, станали вече зависими от дрогата.
В студиото ни гостува Юлия Георгиева, която близо 20 години е посветила на превенцията на наркомании. Тя е представител на Център за хуманни политики и председател на УС, нейна кауза е Розовата къща (бивш център „Посока“), където се подпомагат наркозависими хора.
В Розовата къща работим предимно доброволно и е доста тежко – разказва Юлия Георгиева. Скоро съществуването на центъра е бил под заплахата да бъде закрит, но с кампания за около месец и половина са събрани около 15 хил. лева. Разбира се, средствата се изчерпват, а доброволци и зависими ще имат нужда от помощ (вкл. и финансова) и в бъдеще.
Хубаво е, че дарителите разпознаха проблема и каузата. Хората там имат своя потенциал и капацитет за развитие.
В момента там е и едно от момчетата, участвали в „Гласът на България“.
Хората са различни. Чувстват къщата като свой дом. Сами се грижат за нея.
В Розовата къща не предлагат медицинска помощ, но помагат с насочване към специалист, упътване и съвети. Отворено е само от 10 до 14 ч., но в началния час вече има чакащи. Могат да се нахранят, да се изкъпят… Всички базисни нужди
Оттук нататък следва битка с институциите – за вадене на документи, за адекватна терапия, както и борба с предразсъдъците.
Юлия и нейните съмишленици се опитват да влязат и в училище, да правят разяснения и обучения.
С децата задължително трябва да сме изключително честни. Те са достатъчно информирани. Някои от тях вече са опитвали да вземат някакви вещества. Ако не се говори с тях адекватно, ще станем смешни и ще изгубим авторитет и доверие, подчертава Юлия.
Качествената превенция не би трябвало да е информативна, а селективна. Да се работи с уязвими групи или с деца, които вече са опитвали. Не се постига много, ако се търси лесното. Необходима е системна и упорита работа.
Трябва да се дава и емоционално това, от което детето има нужда. Самочувствието, психическото здраве и силните усещания да се осигурят без наркотици.
Юлия Георгиева очерта и опасна картина, свързана с повсеместната употреба на нови психоактивни вещества, чиито размери са като епидемия.
В България даваме пари за преследване на хора, които употребяват наркотици, и много по-малко – за превенция и лечение. Системата у нас, ако въобще работи – работи лошо.
Чуйте целия разговор с Юлия Георгиева.
Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..
До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..