Столичната община, която наскоро откупи къщата, в която е живял големия поет и революционер Пейо К. Яворов заедно със съпругата си Лора Каравелова, официално влезе във владение на собствеността.
Националният литературен музей ще продължи да стопанисва къщата и да се грижи за съхранението на паметта за големия поет.
Ще бъде актуализират проектът за реставрация, който е от около 10 години, отбеляза заместник-кметът Тодор Чобанов. След това ще започнат дейностите.
Чобанов предлага финансирането на възстановяване къщата на Яворов – около 500 000 лева – да бъде заложено в бюджета на общината за следващата 2020 година.
Литературоведът Йордан Ефтимов си спомни предишната дейност в къщата и изрази надежда тя отново да стане дом за литературни организации и издания. Възможностите занапред са много, това не е просто връщане на къщата, перспективата е по-дългосрочна.
Столичната община успя да откупи къщата музей на Пейо Яворов. Влизането във владение на собствеността ще се извърши днес от 11.00 часа, съвсем церемониално - със специална тържествена програма. Гост на събитието ще бъде доц. д-р Тодор Чобанов , зам.-кмет..
Работилница за студенти, на която да представят своите иновативни и най-вече устойчиви решения за града, а и света, в който живеем, се проведе днес в Стопанския факултет на Софийския университет. Събитието е част от проект на фондация "Каузи“..
Международният фестивал "Не сте сами" (You Are Not Alone) ще се проведе между 16 октомври и 16 ноември в РЦСИ "Топлоцентрала". Фестивалът празнува хореографията и меката съпротива, със селекция от танцови представления, срещи и дискусии между артисти..
Кризата с боклука в столичните райони "Красно село” и "Люлин” стана двигател за създаването на интерактивна карта - сайт, който показва къде има контейнери за отпадъци. Идеята е на 31-годишния Красимир Коцев, който е основател на компания за..
“Музиката изразява това, което не може да бъде казано с думи и онова, което не може да остане недоизказано“ – Виктор Юго. Вълнуваща оригинална музика на живо и изключително силна емоционална история за българския преход от 90-те..
27- годишен перничанин, който на 23 септември нападна и би без причина възрастен мъж, е отново в ареста. Вчера той е нанесъл побой на собствената си майка, причинявайки ѝ телесна повреда в условията на домашно насилие. След подаден сигнал на..
Точно преди месец училищата в България отново отвориха врати за първия учебен ден и тържествено се откри началото на новата учебна година. Преди няколко дни в Народното събрание бяха обсъждани и промените в Закона за предучилищното и училищно..
Грипният сезон започва по-рано от очакваното, а първият доказан случай в България е регистриран още на 10 октомври, съобщи пред НОВА телевизия проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). "Грипът..