Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Графа: Човек не трябва да играе роли

Музикантът е привърженик на говоренето със стил и без агресия в думите

Снимка: БГНЕС
В седмицата, посветена на това защо е важно как говорим, за посланията в музиката си, както и за искреното и уважително отношение към публиката, разказва в предаването “Радиоприемница” благородникът на българската поп сцена Владимир Ампов - Графа.

“Първо, важно е да говорим, защото хората в днешно време много не говорят помежду си”, казва той и допълва, че е привърженик на хубавото говорене, което е със стил и без агресия в думите.
Според него поп музиката в световен мащаб има проблем със съдържанието и с посланията, които носи.  

Графа е и текстописец на песните си и казва, че винаги се е старал съдържанието, дори и на най-комерсиалните му хитове, да има нещо повече от хитовата ключова фраза. “Текстовете се раждат много по-трудно при мен, защото българският език е по-сложен и за пеене. Когато правиш текст за поп песен, реално не можеш да ползваш голяма част от сленговете (жаргонните думи), които например в хип-хоп музиката са позволени, но в мелодичната линия на една поп песен не отива да сложиш такава дума или израз", обясни музикантът.

Друга трудност пък е, да се подберат думи, които да не звучат банално. Това, според него, е трудно и изисква време. По тази причина е имало случаи, когато с месеци не може да завърши дадена песен, защото липсват три - четири думи, които не се появяват. Като пример той посочи песента “Фалшиви струни” от последния му албум, чийто текст четири месеца не е могъл да завърши и е имал шест варианта на припева. 

Според Графа е важно поведението на артиста не само на сцената, но и извън нея. “Би трябвало образът, който е в медийното пространство да е образът, който е истински. Човек не трябва да играе роли”. В същото време той вижда и липса на колегиална етика в музикалното съсловие, като често има хора, които се опитват да обезценят таланта и труда на другите и това го отвращава. “С езика на омразата и завистта не би трябвало да говорим, а това се случва много често”.

Влади Ампов е автор и на поетичната книга “Белезите по гърба ми”, чийто предговор е на колегата му Стефан Вълдобрев. “Това бяха отделни мисли, записани на хартия", припомня си той и си признава, че след негативни коментари, е спрял да пише, като продължава да създава единствено текстовете на песните си. Графа обясни, че първо пише мелодията и след това по мелодичната линия създава текста на песента.

За българската поп музика, певецът казва, че хубавото е, че вече има разнообразие и всеки може да направи своя избор. Той лично харесва текстовете на “Остава”, песните на Стефан Вълдобрев, на когото благородно завижда за хубавите текстове. Харесва също и текстовете на Руши Видинлиев, като той е писал музиката за две от песните му - “Хотел **” и “Бе Ге TV”.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15