65-ото издание на престижния музикален конкурс ще се проведе в холандския град Ротердам, домакинството идва след победата на Нидерландия от тази година. Българският представител ще бъде обявен на 25 ноември от БНТ и нейните партньори в проекта. В нашето участие на "Евровизия" ще се включат продуцентски компании от България и Великобритания.
Страната ни се присъедини към конкурса чак на 50-то му издание през 2005 с представител група "Каффе" и така до 2013 г. следват участията на Мариана Попова с Азис, Елица Тодорова и Стоян Янкулов (които единствени достигат до финала), Дийп Зоун Проджект с Йоана Драгнева и DJ Балтазар, Красимир Аврамов, Миро, Поли Генова, Софи Маринова и отново Елица и Стунджи.
От 2013 до 2016 г. България се отказва от участие в песенния конкурс по финансови причини, а и заради постоянния неуспех. Преминава се към друг подход към избиране на наш представител, не с вътрешна селекция, излъчвана в ефир, при която зрителите гласуват с СМС, а от комисия на БНТ без концертни изпълнения пред публика.
От 2016 до 2018 г. се залага на продуцентската компания "Symphonix", зад която стоят авторите Борислав Миланов и Йоаким Бо-Першон. Именно те пишат и песните, с които се представят Сърбия, Северна Македония, Австрия, Малта и Азербайджан през последните 5 години, нерядко отливащи гласове от зрителския вот за нашите песни, а България бележи успех, като достига до финала през 2016 г. с Поли Генова, 2017 г. с Кристиан Костов и група "Equinox" през 2018 г. Най-големият успех за България е второто място на Кристиян Костов.
Тази година с преструктурирането на участието на страната ни в този конкурс, фокусът ще падне върху осигуряването на дългосрочно развитие на изпълнителите след изявата им на конкурса и предоставяне на международна платформа за развитие на творческите индустрии в България, това се посочва в позиция на националната телевизия.
Надеждите на продуцентите са, че с новия подход, ще се намери дългосрочен механизъм за гарантиране на бъдещето на българското участие в конкурса. Така, той ще се превърне във възможност за популяризиране на България в Европа и в цял свят в положителен контекст.
Конкурсът за песен на Евровизия се организира от 1956 г. в сътрудничество между обществените радио и телевизионни компании в Европа. В началото участват едва 7 държави, като през годините нарастват до 43 едновременно, а общо са участвали 52 страни.
Всяка година шоуто се излъчва от над 50 телевизии в Европа, САЩ, Австралия, Китай, Казахстан, Израел и други, като събира аудитория от над 500 милиона зрители. Това го прави най-голямото телевизионно събитие в света, извън спорта. През 2019 г. известната стрийминг платформа "Нетфликс" купи правата за излъчване на конкурса в САЩ. През 2020 г. двата полуфинала в Ротердам ще се състоят на 12 и 14 май, а финалът на 16 май. Всички конкурсни вечери ще бъдат излъчвани на живо по БНТ.
Кой ще бъде българският участник догодина ще стане ясно на 25 ноември.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..