Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Олелийня” - историята на карнавала в Габрово

Царицата котка води фестивала
Снимка: gabrovodaily.info
В столицата на смеха - Габрово, през месец май в рамките на Международния фестивал на хумора и сатирата, се провежда най-големият български карнавал, с над 50-годишна история, втъкал в себе си европейското влияние и традиции. От 2000 г. Габрово е и член на европейските карнавални градове начело на карнавала е габровската котка и кметът на града, който символно отрязва опашката на котката.

"Царицата котка води фестивала и това не е случайно, защото котката, която остава без опашка по икономични причини, е символ на габровския хумор и точно габровският хумор е този, който дава живителна енергия на карнавала", обяснява Венета Козарева - етнолог в Музея на хумора и сатирата в Габрово.

По думите ѝ е трудно да се определи кога за първи път са се маскирали хората в града, защото това е свързано с празнуване на Сирни заговезни, както маскирането въобще в Западна Европа - в дните преди Великия пост и преди Великден.

“Всеки карнавал е градски празник, градско веселие”, казва етнологът и допълва, че ако за западноевропейските градове има следи във времето за дадено карнавално маскиране, то за нас не може да се каже, Габрово обаче, като процъфтяващ индустриален и просветен център, е черпил от европейската традиция, като са добавяли и български нюанси.

В миналото габровският карнавал се е наричал “Олелийня”, която се свързва с търговската част от празника, а маскирането е ставало в семейна среда и в различни салони на различни публични места, но за ограничен кръг от хора.

През 20-те и 30-те години се е организирал Бал с маски. На бала с маски през 1936 г. е имало дори герой Кинг Конг, а карнавалът влиза и в известната Априловска гимназия.

В ново време, след 80-те години, в града започват да идват карнавални групи от чужбина, а темите на карнавала се обогатяват с политическа окраска. Габрово е единственото място, което припозна датата 11 ноември, когато по традиция в 11.11 ч. настъпва карнавалното време и това е почитан ден и празник. През последните десетина години община Габрово е припознала този ден като нов градски празник и го изнася в различни градски локации, тогава се обявява и датата на следващия карнавал, както и темата на карнавала.
Повече за габровския карнавал - в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Славков

Близки и приятели ще се сбогуват с Тодор Славков

Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...

публикувано на 24.07.25 в 07:35

Отново слънчево, но са възможни и леки превалявания

През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..

публикувано на 24.07.25 в 06:45

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25