ЕКСПО
Осъществена е своеобразна историческа ретроспекция на посочените 45 години. Това се случва на база материалното и документалното наследство, съхранено във фонда на музея.
Конкретният повод за реализирането и представянето на изложбата е настъпването на 30-годишнината през 2019-а от събитията на 10 ноември 1989 г.
Историческите процеси и събития от периода 1944 – 1989 г. са обяснени чрез кураторски текстове и допълнени с оригинална литература от периода. Материалните примери и документалните кадри служат за визуално илюстриране на епохата.
Част от темите, засегнати в експозицията, са: Господстващата идеология и действащият пропаганден апарат; Икономиката; Науката, изкуството и културата, подчинени на марксистко-ленинската теория; Възпитателните организации за подрастващите и др.
Паралелно с изложбата Регионалният исторически музей – София обявява и кампания за набиране на още знакови предмети от епохата на социализма.
Изложбата продължава до 31 януари 2020 г.
Заглавието "Безкраен коктейл" препраща едновременно към множество теми и може да бъде ориентир за публиката, която се интересува от разликата между концептуален дизайн и съвременно изкуство, работещо с предмети и материали от всекидневния живот.
Художественият почерк на София Грънчарова се свързва с деликатна образност, усет към работата с пространството, както и находчиви визуални и смислови връзки. Тя има специално отношение към книги и дрехи, и често работи с тях като художествена форма или материал. Понякога работите й могат да бъдат докосвани или буквално - обличани, което разкрива много за потенциалното съдържание не само на образите, но и на повърхностите и материалите, отбелязват от СГХГ.
Изложбата може да бъде разгледана до 6 декември.
Националният институт по метеорология и хидрология започва образователната дейност по програма "Образование с наука". Институтът ще посрещне 60 ученика от 51-во СОУ, които ще се запознаят с работата на метеоролозите и хидролозите и ще видят как се правят измервания в метеорологичния парк.
ДИСКУСИЯ
Камарата на архитектите в България организира дискусия за бъдещата Национална детска болница. Началото е в 14:00 часа, зала „Проджект лаб“.
В Софийска градска художествена галерия от 11:00 часа ще се проведе дискусията „Музеят – възможен или невъзможен”.
От 11:00 часа в Интер Експо Център, зала Панорама започва дискусионният клуб „От зрънцето до хляба“.
ЛИТЕРАТУРА
Една от най-колоритните личности в съвременната българска литература, автор, който еднакво успешно се представя и като поет, и като белетрист (а също и като боксьор и треньор), ще гостува в Литературния клуб на Столичната библиотека от 18:30 ч.
Палми Ранчев ще бъде представен от журналиста, литературен критик и медиен анализатор Митко Новков, ще чете стихове и проза и ще отговаря на въпросите на своите читатели и почитатели.
Член на Сдружението на български писатели. Сред литературните му отличия са „Иван Николов“ (2009, номинация – за стихосбирката „Софийската берлинска стена“), „Дъбът на Пенчо“ (2011 – за стихосбирката „Софийската берлинска стена“), трето място в конкурса за наградата на УниКредит Банк Аустрия, първа награда на Портал Култура в категорията Проза (2019, за сборника с разкази „Тази вечер нищо не е случайно”).
СЦЕНА
В Комеди Клуб от 20:00 часа на едно място ще се съберат най-добрите стендъп комедианти от България и света.
КОНЦЕРТ
В Унгарския културен институт от 18:30 часа е клавирният концерт на Дьорд Клебницки.
НАГРАДИ
Третите Годишни награди на Фондация „Глобални библиотеки – България“ ще бъдат връчени от 19.30 часа в зала „Диамант“ на хотел „Рамада“.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..