Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът на Агнешка Холанд, посветен на журналиста Гарет Джоунс, вече е в киноафиша

3
Джеймс Нортън в ролята на Джоунс
Филмът „Мистър Джоунс“ на легендарната полска режисьорка Агнешка Холанд тръгва от днес (6 декември) по българските киноекрани. Лентата е посветена на уелския журналист Гарет Джоунс (1905-1935) и е с  номинация за Златна мечка за най-добър филм в Берлин 2019 г.

Сценарият е на американската журналистка от украински произход Андреа Чалупа.

Репортажите на Гарет Джоунс за Съветския съюз от 1930-те години разкриват ужаса от глада и геноцида в Украйна (Гладомора), въпреки опитите на правителството и други репортери да го накарат да мълчи. Агнешка Холанд

„Искахме да опишем целия механизъм, по който Джоунс преминава през кръговете на ада, сблъсквайки бруталната реалност със своя идеализъм, младежки дух и кураж по жив и емоционален начин, просто и директно.
Когато снимахме филма знаехме, че разказваме важна история извън времето. Но чак след това осъзнах колко адекватна на днешния ден е тази история за фалшиви новини, алтернативни реалности, медийна корупция, малодушие от правителства и безразличие към хората“ – отбелязва Агнешка Холанд пред Variety.

Джоунс (в ролята - Джеймс Нортън) е първият чуждестранен журналист, интервюирал Хитлер след назначаването му за канцлер през 1933 г., но акцент във филма е продължаващото търсене на истината от уелския журналист в съветската империя под ръководството на Сталин преди Втората световна война.

Филмът трябва де се гледа и от младите поколения. Той може да послужи като учебник по история – смята Светлана Дамянова от Арт фест.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: kinematograf.bg

Късометражни филми прожектират в столичния парк "Света Троица"

Лятното кино на Кинематограф се завръща по парковете в София и страната с изцяло нова филмова програма, с подобрен дизайн на кинозоната и още нови изненади за зрителите Организаторите обещават срещи с най-големите и актуални майстори на късометражното кино от последните три години. Тази вечер от 20:30 ч . проектът гостува в столичния..

публикувано на 30.07.25 в 12:50

Специални костюми помагат по време на концерт на хора със слухови увреждания

Музиката е универсален език, който обединява, вдъхновява и вълнува. Но за онези, които не могат да я чуят, тя често остава недостъпна. На концертите на Dream Theatre , Gun's 'n'Roses , и в трите дни на фестивала Hills of rock за пръв път на Балканите тази бариера бе премахната от организаторите чрез представянето на революционните..

публикувано на 30.07.25 в 12:10
Снимки: Настоятелството към 104. училище

В двора на 104. ОУ "Захари Стоянов" учениците ще се грижат за домати, билки и подправки

Преди около седмица членове от училищното настоятелство към столичното 104. ОУ "Захари Стоянов" в кв. "Гоце Делчев" започнаха изграждането на зеленчукова градина. Пространство зад физкултурния салон на училището вече е почистено и подготвено с обособени дъсчени кашпи или по-скоро повдигнати лехи. Проектът предвижда изграждане на зеленчукова..

публикувано на 30.07.25 в 10:05

Части от столичните "Обеля", "Ботунец" и с. Локорско - временно без вода

Във връзка с подмяна на спирателен кран на ул. "Здравец", кв. "Ботунец" , от "Софийска вода" предупреждават, че на 30 юли (сряда) се налага спиране на водоподаването от 9:30 до 21:30 часа на клиентите на „Софийска вода“ в района на: ул. "Зорница", ул. "Витиня", ул. "Мусала", ул. "Извор". Заради подмяна на спирателен кран по ул. 24, кв. "Обеля"..

публикувано на 30.07.25 в 07:40

Слънчево, в София с приятните до 26°

Днес ще преобладава слънчево време, с временни увеличения на облачността. След обяд над Южна и Източна България ще се развива купеста облачност и на отделни места там ще превали краткотрайно, в Родопите и ще прегърми. Ще духа слаб, в Дунавската равнина, Горнотракийската низина и по долината на Струма умерен северозападен вятър. Преобладаващите..

публикувано на 30.07.25 в 07:15