Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гейминг в "облаците"

Добра интернет връзка и уеб браузър са достатъчни, за да играеш любимата си игра на телевизора, телефона или компютъра

Историята на конзолите започва през 70-те години на миналия век. Първоначално са предназначени предимно за деца, но сега, близо 50 години по-късно, статистиките показват друго. През 2019 г. най-много са играчите на възраст между 18 и 35 години. Конзолите, на които са играли, са много, но ние се спряхме на тези, които са оставили най-голям отпечатък в гейминга.

Nintendo не създават първата конзола за видео игри в света, но правят гейминга част от поп културата на 20 век. Японската компания е най-големият производител на конзоли в света. Основана е през 1889 г., като първоначално произвеждат хартиени карти за игри. Въпреки че издават две конзоли през 70-те, големият им успех идва през 1983 г., когато пускат на пазара Nintendo Entertainment System (NES). Това е златната ера на гейминга, защото с напредването на технологията, игрите вече бягат от типа "Pong" – игра, с графика само от чертички и точки. Появяват се fighting, platform, adventure и RPG жанровете. Това е и ерата, в която за пръв път виждаме Pac-man, Supermario, Zelda и много, много други. Всички те са игри подходящи за цялото семейство.

Техният конкурент - SEGA, залага точно на обратното – в тяхната конзола се намират имена като Mortal Kombat, Street Fighter и други, които промотират гейминга като подходящо забавление и за възрастни. Очевидно е кой печели съревнованието, в момента SEGA не произвеждат конзоли, докато Nintendo все още са на върха с появата на на пазара на Nintendo Switch през 2017г. Това е хибридна конзола, която може да се използва като стационарно или мобилно устройство. Има Joy-Con контролери, които се отделят от дисплея и всички останали функции, които поставят Nintendo Switch между шамарите на Xbox One и Playstation 4.



Sony Playstation излиза на пазара през 1994 г. отново в Япония. Още от първата си конзола те използват дискове и изпращат касетите в историята. През 2014г излиза може би най-популярната в момента конзола - Playstation 4. Тя е 8-ма генерация конзола, която представлява компютър, предназначен само за игри. Има собствена система, онлайн магазин, благодарение на който не е нужно да излезеш до магазина в студените зимни дни за да купиш следващата си игра. Можеш да играеш онлайн с приятели, или пък заедно пред телевизора с помощта на телефоните си.

Playstation VR пренася гейминг преживяването на съвсем различно ниво. Опциите да разнообразиш геймплея си е огромен, което може би е и рецептата за успех на Sony. Нямаме търпение да разберем колко още може да се разшири света на гейминга с новия Playstation, до който, по последни данни, ще можем да се докоснем в края на 2020г.

Репортерът на Verge Том Уорън за конзолата:

През 2001 излиза Microsoft Xbox, първата конзола, произведена в Америка. Успехът на Xbox 360 се крие в стабилните сървъри, както и в успеха на играта Halo 2, която излиза само за Microsoft. Това прави най-продаваната за Xbox на всички времена.Месец след като излиза Playstation 4, Xbox One тръгва да бяга след него. След това идва и Xbox One S и X. Екосистемата на Xbox е напълно съвместима с Windows 10 чрез програмата Play Anywhere, което позволява на геймърите, които са фенове на конзолите, да споделят игри с техните PC-приятели или просто да играят безпроблемно което и да е заглавие и в двете системи.

Политаме в облаците с иновативния продукт на Google - конзолата Stadia, която излезе на пазара на 19 ноември 2019 г. Тя представлява просто един джойстик, който използва cloud gaming, a игрите, които играеш, са качени в твоето Google облачно пространство. Това, което е много иновативно за тази конзола е, че за нея не ти е нужно никакъв хардуер, трябва ти просто добра интернет връзка и Google Chrome платформа. Така можеш да стриймваш любимата си игра на телевизора, а после да си я пуснеш на телефона, или пък на компютъра на 4K без да си притежател на най-мощните машини. В момента е достъпна в 14 държави и поддържа над 22 игри, някои от които са Assassin’s Creed Odyssey, Mortal Kombat 11, NBA 2K20, Red Dead Redemption 2, Just Dance 2020 и други.

Предстои да разберем кой още ще пренесе гейминга в облаците... Microsoft, Apple или пък Sony?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03