„Пациентите идват при нас с коремни оплаквания: подуване, редуване на запек и диария, функционални нарушения. За съжаление имаме и такива с по-тежка симптоматика. Занимаваме се и със затлъстяването и с метаболитните проблеми в гастроентерологията“, сподели д-р Петрова.
„Симптомите на гастрита включват стомашна болка, загуба на апетит, киселини, гадене и др. Трябва да се избягват пикантните и дразнещите храни, да не се пие, да не се пуши.“
Д-р Камбуров обясни кои са причините на гастрита:
„Честата употреба на лекарства от типа нестероидни противовъзпалителни може да предизвика гастрит. Основната причина обаче е бактерия на име Хеликобактер пилори. Още от ранна детска възраст човек се инфектира. В момент, в който имунитета вече не издържа, започва възпаление на лигавицата на стомаха. Трябва да се определи към какво е чувствителен Хеликобактер пилори, т.е. да се направи антибиограма и да се назначи антибиотична терапия“.
„За да се намали киселинността в стомаха обикновено се използват лекарства от типа инхибитори на протонната помпа. Не е ясно обаче колко дълго можем да ги приемаме – уточни д-р Михаела Петрова. – Пациентът трябва да бъде добре изследван. Употребата им трябва да е мотивирана. Тези медикаменти могат да предизвикат проблеми в усвояването на макроелементи. Ниската киселинност в стомаха може да предизвика тънкочревни проблеми. Отворени са въпросите и за риска от пневмонии и сърдечно-съдови заболявания. Хората не трябва да отиват директно в аптеката, самолечението не се препоръчва. Разбира се, че и стресът може да бъде причинител на гастрит. Особено тежкият физически стрес може да предизвика ерозивен гастрит с кървене. Това добре го знаят колегите с лежащо болни.
Усложненията от нелекуван гастрит
са сериозни. Той се счита за преканцероза и може да причини рак на стомаха. Установяването на инфекция с Хеликобактер пилори и неговото елиминиране намалява риска.“
По думите на д-р Виктор Камбуров алармиращи симптоми за посещение при гастроентеролог са: отделянето на черни изпражнения, затруднения при преглъщане, немотивирано отслабване, анемия (намален хемоглобин в кръвта), болка високо в слънчевия сплит и др. Превенцията на гастрита е свързана с отстраняването на причините: Хеликобактер пилори, атрофия на стомаха, билярен рефлукс, и разбира се да не се злоупотребява с цигари и алкохол.“
Чуйте повече в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..