Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без полова дискриминация на работното място

Елена Маринова,Светлозар Петров
Снимка: Ани Петрова

В България ИТ специалистите жени са почти двойно повече в сравнение със средните стойности за Европейския съюз или около 30%. “В “Мусала софт” процентът е малко по-висок, около 35% са жените в нашата компания”, казва Елена Маринова - президент на “Мусала софт”. В страната ни традиционно няма полова дискриминация. 

IT секторът е сред най-бързо развиващите се сектори у нас и затова изпитва огромна нужда от всякакви хора. Това е и причината да няма дискриминация на основата на пола. “Хората, които могат да свършат работата, която е необходимо, сме повече от щастливи да ги наемем”, категорична е Елена Маринова.

“Един от секторите с преобладаващо женско присъствие е HR-а”, допълва управителят на JobTiger Светозар Петров. Според него обаче в страната ни все още има “мъжки” и “женски” професии. “Обикновено в професиите, в които се изисква физическа сила се смятат за “мъжки”. В практиката обаче съм виждал достатъчно жени, които също ги изпълняват успешно. От друга страна, професиите, свързани с грижа, например възпитател в детска градина, медицински сестри, обикновено се приема, че са дами, но и там вече има достатъчно примери за обратното”.

Според Петров, това от което се интересуват работодателите, е дали даден човек има квалификацията да свърши дадена работа и дали има желание за това, а не какъв е полът или възрастта му.

За Елена Маринова има обективни фактори, които са довели до това в страната ни да липсва полова дискриминация - това, че сме православна държава, което обуславя уважението към жените, дори социалистическото ни минало, по време на което се идеализира работещата жена.  

На жените в ИТ сектора не им липсва и увереност, защото секторът предоставя много възможности. “Имаме прегрял пазар на труда. Силно внимание върху всички хора, които работят в сектора, затова и жените, и мъжете имат високо самочувствие и то е оправдано, защото получават високо възнаграждение в сектор, който е много перспективен. Те са високооборотни, т.е. могат да работят навсякъде по света. Те правят избора си за работодател в огромна част от случаите, т.е. имат много възможности за избор”, казва Маринова.

Относно раждането и отглеждането на деца, които в страната ни са традиционно свързани с жените, това е нещо, което се приема от работодателите и от работещите. Въпрос на избор на жената е в кой момент от развитието на кариерата ѝ да бъде направено.

Относно заплащането в ИТ сектора също няма полова дискриминация. Това се случва без специални субсидии, налагани квоти, а по естествен начин, защото има голямо търсене на специалисти. Това важи не само за заплатата, а и за всички останали придобивки.

Чуйте повече в звуковия файл

Обобщението за това какво е бизнес и кой е по-добрият бизнесмен - чуйте в анкетата на Александра Илиева с деца от столична детска градина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01