Българските семейства са съотносими, дори много приличат на средно европейските. Обаче когато се задават въпроси, сънародниците ни имат склонността да преуваличават значението на т.нар. традиционно семейство. Като цяло, на фона на Европа, българите показват по-консервативни нагласи, отколкото реално прилагат в живота.
Това обясни пред Радио София д-р Димитрина Петрова от Българската общност за либерална демокрация (БОЛД).
Не знам какво означава „традиционно семейство“, но ако то е като това, което е било преди 50 или 100 години – не е свързано с много положителни явления.
По думите на д-р Петрова картината на българското семейство е много разнообразна. Има много щастливи семейства, които си отглеждат децата, без граждански брак между родителите. Съществуват и т.нар. самотни майки и бащи. В други семейства се включват и баби, дядовци, други роднини.
Този следобед БОЛД организира панелна дискусия на тема "Семейството в демократичното общество: Могат ли правата на детето да са в разрез с правата на неговото семейство?". Събитието е част от кампания по темата за закрилата на детето и семейството.
Дискусията е като отговор на серия кампании на ултраконсервативни граждански движения, които не допуснаха Националната стратегия за детето да бъде приета. Тези кръгове или отричат възможността детето да бъде субект на права. Или пък се признават правата на детето, но над тях се поставят правата на семейството му. И двете позиции са неприемливи. Когато се упражни насилие над дете, тогава правата му трябва да са над тези на семейството.
В България имаме нужда от много по-силни политики за подкрепа на семейството, убедена е д-р Петрова. Но в демократичното общество тази подкрепа трябва да е съобразена с индивидуалните права на всеки негов член.
Още по темата - в звуковия файл.
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..