В рубриката "Силата на общността" продължаваме да ви представяме идеи за общностно развитие. На семинар, организиран от Българският фонд за жените, беше проведено обучение на спечелилите конкурс за проект, развиващ граждански идеи, така че те да приобщават общности със значими цели. Водещата цел на програмата е да популяризира и да подпомогне неформалното включване и обединение на гражданите в разрешаването на обществени проблеми.
Обучението пък е част от по-голяма програма за намиране, окуражаване и развитие на общностните лидери, обяснява Надежда Дерменджиева -изпълнителен директор на фонда.
Целта на обучението, казва Надежда Дерменджиева, e да се създаде общност от общностни лидери, които да не бъдат сами в това, което правят.
Популяризирането на общностното развитие също е от значение, за да бъде показано, че има хора, работещи със своите общности и променящи заобикалящата ги среда.
Освен повишавайки капацитета и знанията на участниците в обучението, БДЖ ще финансира и техните проекти, свързани с активизиране на общностите им и подобряване на живота в тях.
Това, което обединява проектите на различните участници, които са от цяла България, е страстта и конкретните идеи.
Идеята на програмата е да подтикне хората да бъдат активни, казва Надежда Дерменджиева и допълва, че много неща могат да зависят от взимащите решения в държавата, но и много неща зависят от нас, гражданите. Какво още каза Надежда Дерменджиева за проекта – чуйте в звуковия файл.
Лили Осойска е една от участничките в обучението на БФЖ. Тя е представител на жените- мотористки. Вече две години подред те се събират и заедно отбелязват Международния ден на жените мотористи, осем от тях пък участват в световна щафета.
Какви са другите начини, по които те провокират обществото – чуйте в звуковия файл.
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..