Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлия Йорданова: Природата е нашият приятел, учител и дом

Приложно природозащитно образование съществува и в България

Приложно природозащитно образование съществува и в България и има своя добър пример в лицето на Училището за природата в с. Влахи. Селото се намира на 9 км от Кресна и на около 160 км от София.

Принципите на градивност са заложени още в построяването му. Сградата на старото селско училище във Влахи, както и на много други в страната, изглежда самотна и оставена на произвола на съдбата. Докато  един ден почти напълно на доброволчески принцип училището е възстановено с изцяло природни материали и техники. На покрива са поставени слънчеви панели, покриващи една част от нуждите на домакинството. Днес училището има зеленчукова и овощна градина, спирала с билки, лехи с цветя и оранжерия.

Училището е създадено, за да възпитава децата, учениците и възрастните как да живеят близо до природата. “Всички млади хора, които идват при нас са много отворени и с нагласата, че трябва да пазим природата и да живеем в хармония с нея”, казва директорът на училището Юлия Йорданова.

Много от дейностите в училището са насочени към това да бъдат възпитавани младите хора към поведение, което е свързано с уважение - към природата, както и един към друг, защото това е устойчиво и ще бъде нужно в променящия се свят.

“Нашата убеденост е, че природата е нашият приятел, учител и дом. В нашата работа изцяло стъпваме върху това. Има много примери, които показват, че човечеството се е развивало, стъпвайки върху модели, взети от природата”, казва Юлия Йорданова.

Така например в училището децата са възпитаване към намаляване на консумацията, т.е. да се купуват само неща, от които наистина имаме нужда. Директорката на иновативното училище обясни също, че се работи с деца от региона, като има и еднодневни образователни програми, в които могат да участват деца дори от София. Така, чрез игра, децата се научават на умения и нагласи, свързани с отношението към природата (например отпадъците - от създаването на по-малко отпадъци до рециклирането).

В училището учат децата и на устойчиво използване на ресурсите - например водата и това как по-рационално да бъде използвана.Училището работи съвместно с клуба “Виж природата” към читалището в Кресна и вече се вижда промяната в децата, които са станали по-отговорни към природата.
Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотографска изложба представя "Изчезналите кина на София"

Фотографска изложба представя "Изчезналите кина на София". Това е най-новият проект на Програмата и L'Europeo. Тя е представена до 27.04.2024 г. в Галерия nOva art space, а от 09.07.2024 г. до 23.07.2024 г. ще бъде изложена в Галерия на открито в градинката пред Народния театър “Иван Вазов”. Пред Радио София Валерий Пощаров, Ваньо Димитров и..

публикувано на 26.04.24 в 12:49

Какво е да си шампион с поезия

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 26.04.24 в 12:12
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 10:56

Новите тротоари в район "Студентски" - най-предпочитаното място за паркиране

Стажант-репортерът на Радио София Димитър Георгиев попита гражданите на Район "Студентски", в частност от кв. "Дървеница" какво е тяхното мнение за текущите ремонти на тротоарите, има ли недостиг на паркоместа и къде паркират автомобилите. А ето какво беше тяхното мнение:

публикувано на 26.04.24 в 10:11
Ясен Русев

Район "Искър" ще посрещне лятото с нови тротоари

Как се развива инфраструктурата в Район "Искър" и как върви реновирането на тротоарите по заема, който е бил отпуснат от Столична община разказа Ясен Русев, кмет на района. По думите му както навсякъде в столицата подготовката за лятото тече с изграждането на тротоари. "Интересното е, че решихме да подходим малко по-холистично и в момента..

публикувано на 26.04.24 в 09:34

Слънчево с вероятност за превалявания

Атмосферното налягане ще се повиши и ще остане по-високо от средното за април.  Днес времето ще е предимно слънчево. В следобедните часове главно в планинските райони ще се развива купеста облачност, като на отделни места ще превали и прегърми. Вятърът ще е слаб, ориентиран от север. Максималните температури ще бъдат около 16° и 21°, за района..

публикувано на 26.04.24 в 07:15

"Форум", 25.04.24: Парламентът отстрани председателя Росен Желязков

На днешния 25 април 2024 година гости в предаването "Форум" бяха Емил Соколов и Стоян Панчев. Те се спряха на следните теми: Политическите акценти от деня Ден преди да спре да заседава редовно: парламентът отстрани председателя Росен Желязков ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от Столичния общински съвет Повече..

публикувано на 25.04.24 в 18:12