Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлия Йорданова: Природата е нашият приятел, учител и дом

Приложно природозащитно образование съществува и в България

Приложно природозащитно образование съществува и в България и има своя добър пример в лицето на Училището за природата в с. Влахи. Селото се намира на 9 км от Кресна и на около 160 км от София.

Принципите на градивност са заложени още в построяването му. Сградата на старото селско училище във Влахи, както и на много други в страната, изглежда самотна и оставена на произвола на съдбата. Докато  един ден почти напълно на доброволчески принцип училището е възстановено с изцяло природни материали и техники. На покрива са поставени слънчеви панели, покриващи една част от нуждите на домакинството. Днес училището има зеленчукова и овощна градина, спирала с билки, лехи с цветя и оранжерия.

Училището е създадено, за да възпитава децата, учениците и възрастните как да живеят близо до природата. “Всички млади хора, които идват при нас са много отворени и с нагласата, че трябва да пазим природата и да живеем в хармония с нея”, казва директорът на училището Юлия Йорданова.

Много от дейностите в училището са насочени към това да бъдат възпитавани младите хора към поведение, което е свързано с уважение - към природата, както и един към друг, защото това е устойчиво и ще бъде нужно в променящия се свят.

“Нашата убеденост е, че природата е нашият приятел, учител и дом. В нашата работа изцяло стъпваме върху това. Има много примери, които показват, че човечеството се е развивало, стъпвайки върху модели, взети от природата”, казва Юлия Йорданова.

Така например в училището децата са възпитаване към намаляване на консумацията, т.е. да се купуват само неща, от които наистина имаме нужда. Директорката на иновативното училище обясни също, че се работи с деца от региона, като има и еднодневни образователни програми, в които могат да участват деца дори от София. Така, чрез игра, децата се научават на умения и нагласи, свързани с отношението към природата (например отпадъците - от създаването на по-малко отпадъци до рециклирането).

В училището учат децата и на устойчиво използване на ресурсите - например водата и това как по-рационално да бъде използвана.Училището работи съвместно с клуба “Виж природата” към читалището в Кресна и вече се вижда промяната в децата, които са станали по-отговорни към природата.
Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53