На 10 февруари Православната църква почита паметта на Св. Харалампий Чудотворец, епископ Магнезийски. Празникът в българската народна традиция е един от последните в зимния празничен цикъл. От този ден народът започвал да обработва земята, след като зимата си е отишла със Св. Атанас.
Св. Харалампий живял през II век в Магнезия, Мала Азия, в епохата на жестоки гонения срещу християните. Той бил много праведен и още приживе показал своята святост, разпространявайки Божието слово. Не след дълго станал епископ. В края на своя живот бил подложен на жестоки мъчения от римския император Септимий Север, за да се откаже от Христовата вяра. Той останал непоколебим, а вярата му лекувала всичките рани и всяка сутрин те зараствали по чуден начин. На 113 години издъхнал, преди да бъде посечен от меча.
Паметта на Св. Харалампий особено се почита от нашия народ, както заради молитвеното му застъпничество пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, така и като закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед.
На този празник не се върши никаква домашна работа, да не се разсърди светецът и да пусне болестите. Само жените месели обреден хляб с орнаменти кръст, няколко пъпки (чумата), и по края на питата - венец, символ на здравето. Докато ставал хляба, носели мед в църквата да бъде осветен на специална празнична литургия. С този мед се ядяла питата, чупела се за здраве, а меда пазели като цяр през цялата година. На днешния ден се прави и освещаване на меда. Всеки, който иска да има мед за цяр или просто благословен, го носи в църквата и свещеникът чете молитва.
Софийският университет "Свети Климент Охридски" е първенец в рейтинговата система на висшите училища в България за 2025 година. Той оглавява класациите в 22 професионални направления от общо 29, по които предлага обучение, обяви изпълнителният директор на "Отворено общество" Георги Стойчев. "Технически университет - София е първи в 6..
Докладът за новата структура на Столичната община тръгва за разглеждане в комисиите на общинския съвет и е предвидено да се гласува на 27 ноември. На заседанието миналия четвъртък общинските съветници не подкрепиха предложението на кмета Васил Терзиев, което той внася този път в разширен вариант. Според проекта всички щатни бройки от направление..
На 21 ноември 2025 г., петък, от 10.00 до 16.00 ч. в Научен комплекс 2 на Българската академия на науките (бул. "Цариградско шосе" №72, София) за първи път ще се проведе Ден на отворените врати, посветен на съвременните постижения на българската наука в областите физика, възобновяема енергия, електроника и астрономия. Денят на отворените врати ще премине..
Полицията залови двама автокрадци в столичния кв. "Надежда", непосредствено след като са откраднали кола. Става въпрос за планирана полицейска операция, която е стартирала миналата седмица, а мъжете са били следени. Единият е на на 57 години, а другият - на 51. "И двамата задържани са с богато криминално минало, свързано с кражби на автомобили",..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за неработни дни: "Това всъщност се налага във връзка с необходимостта от технологични промени, които трябва да бъдат направени в рамките на финансовия и нефинансовия сектор, свързани с въвеждане на..
МВР обяви, че благодарение на двама полицаи от Районното управление в Костинброд, 7 автобуса са спасени от пожара рано сутринта на паркинга на "Общински превози" в село Петърч. Пожар изпепели автобуси и микробуси на паркинг край Костинброд Няма пострадали хора. Все ще се изясняват причините за случилото се. На място са изгорели 4..
В Район "Подуяне" са изготвили програма за изграждане на локални паркинги в кварталите на територията на района, съобщи районният кмет Кристиян Христов във Фейсбук. Предвидени са над 600 нови, уредени паркоместа, разположени балансирано в целия район. "Подходът е мащабен и системен, и може да превърне "Подуяне" в лидер за цяла София по отношение на..