Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога е възможна погасителна давност при спор с "Топлофикация"

Снимка: БГНЕС

Във "Вашият глас" тази седмица разгледахме различните казуси, свързани с потреблението на топлинна енергия, възможно ли е да погасим старите задължения към "Топлофикация" по давност и как да постъпим при предложено споразумение. 

Задълженията към „Топлофикация“ са периодични плащания и се погасяват с 3-годишна давност. За да се позовем на погасителната давност, е възможно да се предприемат две неща: да се заведе съдебно дело срещу „Топлофикация“, в рамките на което да се направи възражение за давност, или да се сключи споразумение с „Топлофикация“, обясни за Радио София адв. Ирена Джаджарова. Препоръчително е да се прибегне към първия вариант и спорът да се реши по съдебен ред, а не да се сключва споразумение, тъй като потребителите няма как да влияят на клаузите в самото споразумение. 

Промените в Гражданския процесуален кодекс от края на 2019 г. са благоприятни са потребителите. Удължи се срокът за възражение, съответно за плащане. Потребителите вече имат едномесечен срок (а не двуседмичен) да решат дали да възразят срещу заповедта за изпълнение или да платят в същия този срок. Освен това се промени и подсъдността, делата се водят по настоящ, а не по постоянен адрес на потребителите, допълни още адв. Джаджарова.


Според адв. Джаджарова най-ефективната комуникация с „Топлофикация“ е писмената. Преписките се разпределят между служителите и по този начин може да бъде намерен правилният специалист, който да обърне внимание на конкретния казус. 
Ако се съмняваме в техническата изправност на топломерите, е препоръчително да се обърнем към топлинния счетоводител, за да се установи колко топлинна енергия действително сме изразходвали и да няма изненади в края на отоплителния сезон. 

В предаването засегнахме и конкретен казус. С екипа ни се свърза за пореден път нашата слушателка Мария Димова, която ни сигнализира за незаконно надстрояване в кооперацията, в която живее. Деян Дянков, обществен посредник в „Топлофикация“, обясни, че в случая е важно да се осигури достъп до самия имот. За да се извърши проверка на място, следва да има решение на общото събрание за такава проверка. Гледните точнки на Мария Димова и Деян Дянков - чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01