Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици и почитатели почетоха Михаил Ангелов за 88-годишнината от рождението му

88-годишнината от рождението на големия диригент Михаил Ангелов (19 февруари 1932 г. - 18 юли 2017 г.) бе отбелязана снощи с концерт на едни от най-известните музиканти - негови ученици в Mузея "Борис Христов" в столицата.

Оперните певци Анита Дафинска, Силвия Ангелова, Вихра Смилкова, Лидия Кулекова, Деян Павлов, Димитър Станчев и Кирил Марков изпълниха арии и дуети от Пърсел, Моцарт, Верди, Пучини, Камий Сен-Санс, Доницети, Де Куртис, под клавирния съпропод на Даниела Янева, а за работата си с Маестро Ангелов разказа известният педагог проф. Павел Герджиков.

Изненада за публиката бе изпълнението на големия пианист Людмил Ангелов - син на Михаил Ангелов.

Вълнуващата среща на музиканти, работили с големия диригент, с неговите почитатели завърши с изпълнение на всички участници на "Наздравицата" из оп. "Травиата" на Джузепе Верди. И с много аплодисменти и трогателни спомени за Маестро Ангелов и неговата работа с едни от най-големите ни оперни певци, композитори, педагози. Диригент, който добре познава спецификата на човешкия глас, казва синът му Людмил Ангелов:

„Той еднакво добре дирижираше и опера, и симфонична музика. Умееше и да работи с певците. За мен сред най-ценните му качества е неговата толерантност и желанието му да помага. Само така – като предаваме знания и опит на по-младите поколения – можем да просперираме, това важи не само за музиката. Без приемственост изкуството нямаше да е същото. Неслучайно до последно работеше и беше търсен и у нас и от чужбина.“

Самият Михаил Ангелов казваше, че произведенията, които многократно е дирижирал през годините - балетни, оперни и ораториални, са над 55, 17 от тях поставя за първи път на българска сцена, а спектаклите - надхвърлят 2500. Един от основателите на камерния ансамбъл "Софийски солисти", Младежка филхармония към Националното музикално училище "Любомир Пипков", русенския хор "Дунавски звуци"; диригент на Софийската опера и балет и на оперните театри в Русе, Пловдив, Бургас и Благоевград, на музикалния театър "Стефан Македонски". Гастролира като диригент на Московската и на Ленинградската филхармония, Берлинската опера, Радиооркестъра на Загреб, Болшой театър, оперите в Прага, Братислава, Будапеща, Белград, Истанбул, Анкара. Дълги години си сътрудничи с известните педагози проф. Христо Бръмбаров и проф. Илия Йосифов. Последните десетилетия с проф. Павел Герджиков:

"Михаил Ангелов е сред най-щастливите срещи в професионалния ми път. Нося го в паметта, в сърцето си, бяхме приятели от 1961 г. Неговите записи трябва да се слушат, от тях младите могат да се научат на стил, на вкус, на техника."

Сред учениците на Маестро Ангелов са световно известните Гена Димитрова, Валери Попова, Александрина Пендачанска, Стоян Попов, Бойко Цветанов. Следващото поколение певци, с които работи до последния си миг, сам определяше като свое семейство. Моралът и на сцената, и в живота, е най-ценното завещание, оставил на поколенията, споделя мецосопраното Анита Дафинска:

"Чувствам се привилегирована, че съм била толкова време близо до него. Всеки, който го познава, знае каква величина е като музикант. Отскоро съм педагог и се опитвам да интегрирам и предам това, което съм научила от него."



Едно от последните интервюта за БНР на Маестро Михаил Ангелов може да чуете тук!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Mirain и Иван Шопов с първи съвместен албум, носещ чистото заглавие "Clear"

На 31 май официално излиза новият съвместен албум на Иван Шопов и Mirain. Премиерата е в столичен клуб, от 20.00 часa, с голям концерт. Пред Радио София Иван Шопов и Mirain представиха албума, който носи заглавието „Clear”. Автор както на музиката, така и на текстовете към песните в албума, е Mirain. „Преди година се събрахме, баща ми ни..

публикувано на 17.05.24 в 11:28

Новите велоалеи в София - ако тази промяна беше лесна щяха да я направят още през годините

През годините велосипедистите многократно са заявявали желанието си в София да има по-добра велоинфраструктура, коментира пред Радио София велокметът на София от глобалната мрежа Bicycle Mayor Network Милен Ангелов. „Да има свързани велоалеи, места където майки с деца спокойно могат да карат велосипед и да се придвижват в градска среда. Ние..

публикувано на 17.05.24 в 10:17

София е изостанала по много параметри и има да наваксва, смята зам.-кметът по транспорта Илиян Павлов

В четвъртък излезе решението на Административния съд, с което се спират промените в движението в центъра на София. Пред Радио София зам.-кметът по направление “Транспорт и градска мобилност“ в Столичната община Илиян Павлов обясни, че тъй като решението на съда е излязло късно снощи, той все още не се е запознал с мотивите. „В днешния..

публикувано на 17.05.24 в 09:13

Дъждът спира, температурите се повишават - в София до около 19°

Днес превалявания ще има само на отделни места, а в следобедните часове облачността над много райони ще се разкъса и ще намалее до предимно слънчево време. Вятърът ще се задържи от изток-югоизток, ще е слаб, в Източна България – до умерен, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са предимно между 17° и 22°, в София – около 19°. Над планините преди..

публикувано на 17.05.24 в 07:35

Експерти обсъждат "Екологичните аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България"

Днес и утре в Етрополе се провежда Национална научно-техническа конференция на тема „Екологични аспекти в минерално-суровинния отрасъл на България”. Участниците дискутират теми като иновативни решения за производство в хармония с природата и устойчивото управление на отпадъчните води, каза пред Радио София доц. д-р инж. Кремена Деделянова -..

публикувано на 16.05.24 в 17:56
Доц. Тодор Ялъмов

Стопанският факултет на СУ "Св. Климент Охридски" спечели най-значимия проект в историята си

Наскоро Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“  спечели най-значимият до момента проект в своята история. Туининг проектът TWIN4ECO е на стойност 2,7 млн. лв. и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост.  Срокът на изпълнение е средата на 2026 година.  Същността на проекта е пренасяне на..

публикувано на 16.05.24 в 17:06

Има ли решения за преодоляване на демографската криза?

„Здравеопазване и образование: Възможни решения за преодоляване на демографската криза” е темата, която обединява Ротари България и различни институции. На кръгла маса днес в София, те обсъждат глобалните тенденции за задълбочаване на демографската криза и това, че България е най-засегната държава в ЕС. Пред Радио София Христо..

публикувано на 16.05.24 в 15:46