На заседанието на Комисията по околна среда към СОС стана ясно, че до 2011 г., от когато Столичната община предприема частични ремонти на Борисовата градина, инвестиционна програма за парка не е правена от над 30 г. Ето защо обновяването на алейната мрежа, елементите на паркова украса и възстановяването на растителност, е крайно наложително.
Конкретната историческа част, която попада в идейния проект за инженеринг, най-общо може да се определи от Орлов мост до бул.„Пейо Яворов“. Тъй като голяма част от попадащите в нея обекти са паметници на културата - категорично е разписано, че ще се запази автентичният им вид. Като тоалетната между лятната читалня и “Маймунарника”, както и множество чешми и скулптурни фигури.
Предвижда се обновяването на алейните настилки, ВиК инфраструктурата, езерото с лилиите, които за да бъдат запазени, ще бъдат преместени в друг водоем. Както и поставянето на нови 120 осветителни стълба и над 130 камери, някои, от които възстановени, а други новоизградени по направленията.
Общият срок за изпълнение на проекта е заложен до края на есента на 2023 г., като 8 млн.лв. ще дойдат от европейската програма „Региони в растеж“ 2014 - 2020 г., а близо 4 млн.лв. са съфинансиране от общинския бюджет.
Безвъзмездните средства вече са утвърдени чрез Интегрирания план за градско развитие на София и в резервния списък с обекти е включена именно Борисовата градина. И тук независимият общински съветник Борис Бонев поставя въпроса, защо Столичната община гласува нещо, което така или иначе вече е прието.
По думите на гл.арх. Здравко Здравков поне в следващите 4-5 г. не се очаква да бъде приет ПУП на Борисовата градина, тъй като след последното обществено обсъждане, от трите засегнати административни района - са постъпили над 300 предложения и становища, които експертен съвет трябва да съгласува и да подложи отново на публична дискусия, а и останалите процедури по приемане на плана също ще отнемат значителен период от време.
По отношение на финансирането на проекта, председателят на комисията по околна среда Лорита Радева посочи, че е разумно да се възползваме от пари по европейски програми.
Лорита Радева каза още, че евентуално осветлението би предизвикало опасения, но то, както и всичко останало, е съобразено със запазване на автентичния вид на Борисовата градина.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..