Херпесните вируси са много голямо семейство, от които една група причиняват заболявания по хората - това са т.нар. човешки херпесни вируси. Характерно за тях е, че са големи вируси с липидна обвивка. Заразяват хората, причиняват първична инфекция със или без симптоми. Някои заболявания имат определена клинична картина, например при инфекциозната мононуклеоза. След тази първа среща с организма ни те остават в него в латентно състояние, което е много интересно от научна гледна точка и което тепърва се изучава.
Това разясни в „Часът на здравето“ вирусологът д-р Илия Цеков.
„Засега е ясно, че в повечето хора се установява баланс между микроорганизма и имунната система, която пречи на вируса да се реплицира в организма, причинявайки различни заболявания. В определени случаи, когато имунната система е под натиск от фактори като грипна инфекция, това може да позволи на тези вируси да се събудят и да причинят това, което ние наричаме реактивирана инфекция.“
По думите на д-р Цеков - наистина медицината е длъжник на този вирус. Първата среща с Епщай-Бар може да протече като инфекциозна мононуклеоза, но не задължително, както е при варицелата. Много често първия контакт с този вирус е грипоподобно или с много лека симптоматика. На възраст до 25 години между 70-80 на сто от хората вече са заразени с него, пътищата за заразата са въздушно-капков път, фекално-орален път (мръсни ръце, замърсени повърхности). Инфекционзната мононуклеоза още се нарича болест на целувката. Предава се и по полов път. Шансът човек да не се зарази с този вирус е много малък.
„Епщайн-Бар се обсъжда като възможен причинител на синдрома на хроничната умора. Широкото разпространение на вируса силно ни затруднява. Хора с този синдром най-вероятно ще имат и този вирус. Няма статистически доказана връзка между тази инфекция и този синдром, но все още се правят проучвания по темата.“ – обясни д-р Цеков.
Вирусът е кръстен на Майкъл Епщайн и Ивон Бар, но има и трети учен, Берт Ачонг, който го е изследвал, заедно с тях. Те установяват връзка на този вирус със заболявания, които са характерни за Африка.
„Херпесните вируси тип 1 и тип 2 са много близки като генетичен код и биологично поведение. Често е възможно т.нар. генитален херпес да причинява прояви по устата, а лабиалния да се намира в гениталната област. Понятията лабиален и генитален са леко условни. И при единия, и при другия от ключово значение е имунната система. Дадени хора много по-често боледуват, дори всеки месец може да се реактивира инфекцията при тях. Важно е да се знае, че веднъж появили се, ако искаме да намалим честотата на появата им, след консултация със специалист, трябва да се приложи лечение през устата с определени медикаменти, дози и за определено време, за да се въздейства върху вируса в нервните ганглии и да се блокира размножаването му още в при извора“, посочи д-р Цеков.
Попитан за херпес зостер, известен като варицела в детската възраст, д-р Цеков поясни: „Когато човек се срещне за първи път с този вирус, протича заболяването варицела. При реактивирана инфекция говорим за „херпес зостер“. В момента имаме пик от заболеваемост от варицела в детските градини и яслите. След 60-70-годишна възраст, понякога дори след 80-ата година, когато имунната система не е много ефективна, вирусът може да се реактивира.
В световен мащаб се обсъжда ваксинирането срещу варицела зостер вирус. Ваксина има от около 15 години, съдържа специално отслабен японски щам, който причинява състояние, наподобяващо варицела. Това е много леко състояние, без значими рискове за хората. Изграждат се анти-тела, които не позволяват на истинския болестотворен вирус да причини реална инфекция. Ваксинираните лица няма да боледуват от варицела. Хората с ваксина никога няма да развият херпес зостер, тъй като при тях няма да има останал вирус, който да се реактивира.
В миналото имах възможност да се ваксинирам, понесох го изключително леко и имам доказани защитни антитела. Не се притеснявам, че ако децата ми се разболеят и аз ще се разболея. Тази ваксина е регистрирана в България от началото на 2020 година, до месец май тя ще бъде достъпна за хората. Дозите при нея са две, поставят се през два месеца една след друга.
Какво е мястото на антивирусните медикаменти в медицинската практика?
„Обикновено те са антиметаболити, обясни д-р Илия Цеков. Молекули, които се включват в нормалния цикъл на размножаване на вируса и не позволяват формиране на инфекциозна частица, т.е. прекъсва се репликацията, тъй като изграждането на генетичния материал на вируса се стопира с вграждане на фалшиво градивно блокче. При доста вируси обаче този подход не е ефективен, например при хепатитните. При тях има други подходи. Например блокиране на връзката на вируса с рецепторите на клетката, т.е. не се позволява заразяване на клетка, на този принцип са противогрипните лекарства. Правят се много проучвания за създаване на нови класове медикаменти, вкл. и срещу херпесните вируси. Проблемът с лечението им и досега стои на дневен ред, може би защото не причиняват чак толкова тежки заболявания и няма нужда от създаване на по-ефективни лекарства.“
Въвеждането на ваксина срещу варицела в имунизационния календар може да стане най-рано през 2020 година, заяви пред Радио София главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Сред обсъдените от Експертния консултативен съвет по надзор на..
Варицелата по нищо не се различава от морбили като тежест и продължителност на заболяването. Това каза в интервю за Радио София доц. Атанас Мангъров - началник на Детското отделение в столичната Специализирана болница по инфекциозни и паразитни болести..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим"..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви,..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм..
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство,..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само..