Учени от Женевския университет (UNIGE) и Университетската болница в Женева (HUG) откриха връзка между естеството на характера и начина на живот и риска от развитие на сенилна деменция или Алцхаймер. Както се оказа, хората, които не са свикнали да се изправят срещу общественото мнение, са по-предразположени към тези болести.
Изследователите са направили задълбочено проучване на 65 възрастни хора. Невровизуалните методи и психокогнитивните оценки са помогнали на учените да намерят връзка между риска от невродегенерация, чертите на характера и начина на живот на изследваните.
Резултатите сочат, че областите на мозъка, които губят обем както при нормално стареене, така и при болестта на Алцхаймер, се запазват по-добре сред „неудобните“ за масата хора и тези, които са по-отворени за нови преживявания и приключения.
Като „неудобни“ лекарите определят хората, които са по-малко конформисти и не се страхуват да влизат в конфликти, защитавайки позициите и убежденията си.
Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..
Втори бойкот на търговските вериги се провежда у нас днес, след като първата акция, състояла се на 13 февруари, постигна задоволителни резултати. С очакванията да се надминат тези от първия бойкот, организаторите на инициативата, призовават за още по-мащабно участие в нея. В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на..
Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..
За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни и Пловдив - 4 август. Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..
Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..