Децата с някои неврологични страдания по принцип имат затруднения при дишането, затова те трябва да се пазят повече от другите не само сега – от коронавируса, но и от всички остри респираторни заболявания (ОРЗ).
Това обясни пред Радио София проф. Иван Литвиненко - педиатър и детски невролог.
Той припомни, че за щастие детската популация е много по-слабо засегната от заразяване с коронавируса и от тежко протичане на Covid-19.
„Нашият контингент от пациенти е много разнообразен, но като правило повечето от болните са хроници. Една част от тях са с епилепсия, други – с някакъв вид двигателни нарушения, а може би най-засегнати са с невро-мускулни заболявания.
Децата с такива диагнози по принцип имат дихателни затруднения. При заразяване откашлянето ще им бъде по-трудно.“
Именно това е причината тези пациенти да са сред най-уязвимите групи и семейства с такива деца трябва още по-строго да спазват препоръките в условията на пандемията.
Още по темата за рисковете от Covid -19 при деца с неврологични проблеми, както и как да реагираме при ситуация на фебрилен гърч при деца - слушайте тази неделя в предаването "Часът на здравето".
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..