„Пациентите трябва да продължат да си взимат изписаните им медикаменти, а ако промяна в състоянието, незабавно трябва да се обадят по телефона на лекуващите ги лекари. Не би трябвало да се изчаква прекалено много, ако пациентът забележи по- тревожни оплаквания от рода на гръдна болка, ако тя продължава повече от 5-10 минути и е по-продължителна и интензивна. Това, че в момента има карантина, не значи, че пациентът трябва да чака до последния момент, за да потърси медицинска помощ. Останалите заболявания, освенCovid-19, също трябва да се лекуват своевременно, не трябва да се чака прекалено много“.
По думите на доц. Василев, колегите му и в други страни споделят, че повечето хора са уплашени, стоят вкъщи и избягват да ходят на лекар. Вследствие на това зачестяват усложнения на основните (кардиологични) заболявания при някои пациенти.
„Затова е изключително висока отговорността на личните лекари, кардиолози и ендокринолози за своевременно хващане на някакво усложнение. Болшинството от заболяванията са в стабилна фаза, но самият стрес предразполага към дестабилизация на всяко заболяване и затова трябва да се търси баланс“.
По думите на специалиста, за учестена сърдечна честота може да се говори при над 90-100 удара минута и когато се усещат неравномерни удари или прескачания. Това са белези, които трябва да ни накарат да се чуем с личния си лекар. Може обаче да усещаме пулса си и по психологически причини.
Кардиологът препоръча да не изразходваме времето си, потопени единствено в темата за коронавируса, да не забравяме да правим и някаква гимнастика – това е важно не само за сърдечно болните, за всички. Минимум 30-минутни движения на ден се отразяват благоприятно и на физическия тонус, и на психиката.
Относно храненето по време на изолация, специалистът съветва намаляване на количеството храна, тъй като калорийният разход при занижената физическа активност е намален.
При евентуална зараза с коронавирус и необходимост от прием на медикаменти,кардиологът посочи, че приемът на нестероидни противовъзпалителни средства оказва влияние върху артериалното налягане, а това може да доведе до засилване на усещането за задух и умора. Затова той препоръчва използване на парацетамол, без да се надвишава максималната дневна дозировката от четири приема по един грам. Ако пациентите приемат диуретици, трябва да следят теглото си всяка сутрин и при повишение, да увеличат дозата на медикаментите. Относно приема на ACE инхибиторите всеобщо становище на научната общност е терапията с тях да продължи.
При повишение на кръвното налягане над 140/90 трябва да се вземат допълнителни мерки или терапията да се коригира. Няма обаче универсален подход, който да се приложи при всеки пациент, затова е необходима консултация с лекар, подчерта доц. Василев.
„Този вирус за съжаление директно атакува сърцето. Това е един от вирусите, които имат склонност и възможност да атакуват самия сърдечен мускул – прави възпаление на сърдечния мускул и за съжаление това са най-тежките форми на протичане наCovid-19. От друга страна тежката пневмония, която се развива вследствие на инфекцията води до общо влошаване на снабдяването на организма с кислород, което само по себе си практически води до влошаване на кръвоснабдяването, най-общо казано. От това освен сърцето страдат и други вътрешни органи – мозъкът, бъбреците черният дроб, черва, всичко“.
Още от препоръките към хората със сърдечни заболявания - за приема на медикаменти, възможните усложнения и поведението при евентуална зараза – чуйте от разговора с доц. Добрин Василев!
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...