Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищата свикнаха с онлайн уроците, готвят се за изпити в сградите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Учебната година да приключи дистанционно, а учениците от седми и 12-и клас да бъдат в училищата за провеждане на изпитите, решиха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, членовете на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в образованието и представители на родителски организации.

От ръководители на учебни заведения в София се опитахме да разберем
как протича обучението от дистанция в електронна среда.
Срещат ли трудности преподаватели и ученици и от какво естество.

Онлайн обучението в столичното 19-о СУ „Елин Пелин“ в район „Красно село“ е започнало с пълна сила на 23 март и то се провежда с много високо качество. Обхванвати са 99% от учениците.
Това разказа пред Радио София Клара Арабаджиевадиректор на училището. 

„Започнахме подготовката и реализацията на дистанционно обучение още след като се разбра, че грипната ваканция се удължава. Така че, когато се обяви извънредното положение, ние вече бяхме готови с видеоуроци, а от няколко години имаме опит и с облачни технологии.
Първите пропуски и трудности, които срещнахме, преодоляхме още в началото за два дни. В началото, в рамките на седмица беше проведено обучение на учители и родители. “

Впечатленията на Клара Арабаджиева показват висока посещаемост на онлайн часовете, активност и ангажираност от страна на учениците. Споделените мнения на родители сочат същото.

Най-големи са били затрудненията при най-малките ученици – в I и II клас, защото са имали необходимост от родителска подкрепа.

Арабаджиева отбеляза, че вече създават организация за предстоящото изпити, като за целта се подготвят повече класни стаи, които да позволят присъствие на по-малко хора (8-9 ученици) с дистанция между тях.

Колективът на 75-о училище в кв. „Факултета“ също е посрещнал извънредното положение вече подготвен за дистанционното обучение, разказа зам.-директорът Галина Тимова. Платформата, която използват учителите, им дава възможност да преподават онлайн и да записват уроците си, а след това - да ги споделят в затворените групи на класовете.

Галина Тимова припомни, че все пак в 75-о училище се работи с деца от уязвими групи и невинаги семейството е партньор на преподавателите.Някои от фамилиите са крайно бедни и нямат нужните материални условия за онлайн обучения.

Обхващането на учениците не е достатъчно и ще се наложи провеждането на допълнителни занимания за усвояването на нужния учебен материал – след освобождаването на противоепидемиологичните мерки, каза още зам.-директорът. Очевидно ще се наложи да се учи и през лятото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15
Георги Проданов

Георги Проданов: Политическите партии все повече се откъсват от действителността

Политическите партии все повече се откъсват от действителността. Така обобщи пред Радио София събитията от изминалата седмица политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. „Имам предвид концентрирането върху не толкова политика, а математика, ако щете – колко депутати са необходими, за да мине едно правителство на малцинството, колко..

публикувано на 05.07.24 в 15:47

С над 30% се увеличават разходите на НОИ за болнични

Разходите на Националния осигурителен институт за болнични се увеличават с малко над 30%, съобщиха от Института. Причината е нарастване с 15 на сто на броя на боледувалите, както и увеличаване на доходите на осигурените. През първото тримесечие на тази година изплатените суми по болнични листове нарастват с близо 70 млн. лева спрямо същия..

публикувано на 05.07.24 в 13:25

Дигиталният маркетинг и инфлуенсърството

Етиен Янев е дигитален маркетолог с над 12-годишен опит, включващ работа със стартъпи и B2B компании. Преподава в основната програма на Softuni Digital, както и в най-големия студентски кампус за предприемачество в света - RANEPA International. Автор е на обучителната Facebook общност - Дигитален маркетинг за предприемачи. Част е и от Асоциацията..

публикувано на 05.07.24 в 13:05

Да напишеш есе

Книга с особено подходящо заглавие за обществено-политическата действителност, макар и по предмета си на изследване да е рязко отдалечена от нея, вече може да бъде намерена на книжния пазар. Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на..

публикувано на 05.07.24 в 12:25

"Безцветните зелени идеи яростно спят" казва със своята изложба Наталия Йорданова

Наталия Йорданова (1991) е интердисциплинарна визуална художничка, родена в София и базирана в Амстердам. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация, артистичната практика на Наталия е проекция за бъдещето, субективен синтез и материално предложение за това, което определя настоящия..

публикувано на 05.07.24 в 12:10