Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на пчелата

В ЕС се заговори за Харта за основните права на насекомите

| обновено на 20.05.20 в 15:08
Снимка: Pixabay
Днес се отбелязва Световният ден на пчелата. Денят се отбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите и е одобрен от Общото събрание на ООН на 20 декември 2017 г. с цел да се информира обществеността за значението на пчелите и пчелните продукти, както и по въпросите, свързани със защитата на застрашените от изчезване пчели.

Денят е годишнина от рождението на словенеца Антон Янша /1734-1773/, който изучавал размножаването на пчелите и положил основите на съвременното пчеларство.

Данните от доклад на Европейския парламент за приноса на прочутите насекоми показва, че 78% от растителните видове и 84% от хранителната продукция в Европа частично или напълно зависят от опрашването на пчелите. Така икономическите ползи от тяхната дейност се изчисляват на повече от 14 милиарда евро.

Медоносните пчели са само част от общо около 25 хил. вида пчели. 2 хил., от които обитават Европа. 25 хил. - това е значително повече, отколкото всички видове птици, взети заедно. И съвсем не е случайно, пчелите са най-полезните насекоми. Но не защото правят мед, а защото отговарят за 80% от опрашването на планетата, включително за 3/4 от земеделските култури. И това е задача, която не може да бъде извършена от никой друг.

В Европейския съюз вече се заговори за първата по рода си Харта за основните права на насекомите. Въвеждането и спазването на тези правила ще създаде прецедент. Той би могъл да се превърне в разумна и стабилна практика за запазване на биоразнообразието и земеделието на най-урбанизирания континент на планетата, а важна част от нейното бъдеще е и пчелата.

По повод Световния ден на пчелата от сдружение „Биоград София“ ще представят официално проекта дигитален музей. Това е система от камери и специална платформа за наблюдение на пчелите онлайн, чрез която всеки ще може в определен ден и час (часът на пчелата) да разглежда музея и неговите жужащи обитатели през своя телефон или таблет. Така интересния свят на пчелите отново ще е лесно достъпен за всички приятели на музея, и особено за учениците.

Какви са основните предизвикателства пред опазването на пчелите в България и подробности за новостите в Музея на пчелата в София - разказва един от създателите му Петър Вълчовски - председател на неправителствената организация “Био Град София”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евелина Славчева

Евелина Славчева е новият председател на БАН

Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките (БАН). Славчева е първата жена председател на академията. Тя получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи 19 гласа..

публикувано на 02.12.24 в 14:38
Писателят Николай Хайтов

Паметен кът на Николай Хайтов откриват в Лесотехническия университет

Тази година с редица инициативи  отбелязваме 105 години от рождението на писателя Николай Хайтов. Поредно интересно  събитие, с което ще бъде почетена неговата личност, е това, което ще се случи на 5 декември в Библиотечно-информационния център на Лесотехническия университет (ЛТУ), където се открива паметен кът на писателя , който е и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Подновяват кампанията "еЗдраве" до 22 декември

Министерството на здравеопазването (МЗ), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София и „Информационно обслужване“ АД подновяват кампанията "еЗдраве" от днес до 22 декември поради огромния интерес, съобщават от ведомството. Чрез него всеки може да получи достъп до електронното си здравно досие през своя мобилен телефон. През декември съдействие в..

публикувано на 02.12.24 в 12:43

55 срещи с хора на духа - с житейските им истории и правила, в техните домове

След над 200 интервюта журналистката Валентина Петкова трудно, но внимателно е подбрала 55 от тях, за да ги включи в един сборник. За книгата "55 изповеди за любовта. Двама в люлката" единственият водещ критерий при подбора е бил тези интервюта, взети обикновено в дома на съответната двойка, да са с личности от различни сфери на духовния..

публикувано на 02.12.24 в 12:32

Предупреждават за опасни коледни лампички

С наближаването на коледните празници множество домакинства, фирми, детски и социални заведения вече активно слагат коледната украса през декември. Това може да се окаже опасна задача, ако украсата бъде закупена от съмнителни търговци, съобщава БГНЕС. От началото на годината от пазара са спрени над 100 опасни светлинни вериги, показват данните на..

публикувано на 02.12.24 в 12:07

Коледният календар "25 дни доброта" провокира да бъдем активни граждани

25 предизвикателства, с които да бъдем по-добри и активни граждани е коледната инициатива, която стартираха от Фондация "Конкордия" – България. Със своя специален Коледен календар "25 дни доброта" те отправят нестандартно предизвикателство - вместо традиционните шоколадови изненади, всеки ден от календара крие вдъхновяваща задача. От 1 декември до..

публикувано на 02.12.24 в 11:39

Отбелязваме 133 години от създаването на Военномедицинска академия

На днешния ден отбелязваме 133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия (ВМА). Празникът беше почетен с поднасяне на венци пред паметника на загиналите медицински чинове пред сградата на ВМА и награждаване на служители за проявен висок професионализъм. На събитието присъстваха представители на Президентството, Народното събрание,..

публикувано на 02.12.24 в 11:20