„Ще обсъдим заедно как се справяме в извънредната ситуация, трудностите и проблемите, с които се сблъскваме в тази обстановка, както и идеи за това как бихме могли да подобрим качеството си на живот в тази ситуация. Надявам се да разменим и получим от пациентите идеи за това как можем да им бъдем максимално полезни. Нашата фондация се ръководи от нуждите на пациентите и според тях организираме съответните кампании, проекти и грижи“.
Здравка Цветарска посочи, че в условията на пандемия, пациентите с множествена склероза и миастения гравис са разтревожени заради риска от зараза с коронавирус.
„Особено в началото пациентите бяха доста стресирани, предвид това, че са имунокомпрометирани и всеки един грипоподобен вирус може да влоши състоянието им. Хората задаваха и въпроси как могат да получат помощ при евентуален пристъп и към кого да се обърнат“.
Фондация „Множествена склероза - България“ публикува информация на Световната здравна организация за поведението на пациентите с тези заболявания в условията на пандемия. Във времето на физическа изолация фондацията организира и он-лайн срещи между пациенти и различни специалисти – невролози, кинезитерапевти, психолози.
В България има около 10 000 диагностицирани с множествена склероза. Заболяването се проявява в най-активната възраст между 20- и 40-годишна възраст. Председателят на фондацията посочи, че лечението на пациентите не е било прекъсвано, въпреки пандемията. Само при някои пациенти с по-агресивна терапия, по преценка на невролог, някои от вливанията са били отлагани.
„Заболяването се разпознава от невролозите. За съжаление, както и в други сфери на медицината, има недостиг на кадри – МС специалистите не са достатъчно предвид броя на пациентите с тази диагноза и факта, че всяка година се диагностицират минимум 80 нови болни. Възрастовата граница пада – най-младият пациент в България е 12-годишно дете. Специалистите, които имаме тук, са на ниво, но са малко за такъв обем от пациенти“.
Още за проблемите и предизвикателствата пред пациентите с множествена склероза – чуйте в разговора със Здравка Цветарска!
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..
Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..
Първият документален филм, проследяващ живота и професионалната кариера на Милен Цветков вече има насрочена премиера. Първата прожекция пред публика е планирана за 20 февруари в Зала 1 на НДК . След това филмът и екипът до 2 март ще осъществят турне и срещи със зрителите в Пловдив, Стара Загора, Сливен, Добрич, Русе, Велико Търново,..
Какво предвижда учебната програма на МОН във връзка с пътната безопасност на учениците и какви са извънкласните дейности, организирани от отделните училища - отговорите на тези въпроси дава Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование в България в ефира на..
Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..