Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Революционна технология разкри римски град, без да е разкопан

Технологиите вече позволяват да "видим" античен град още под земята
Снимка: БГНЕС

За първи път археолозите успяват да картографират изцяло римския град Фалерий Нови в Италия, използвайки ново поколение проникващ под земята радар (GPR). Новата технология им позволява да разкрият удивителни подробности, докато той остава дълбоко под земята. Технологията може да извърши революция в нашето разбиране за древни селища, съобщава Физ Орг.

Екипът от университетите в Кеймбридж и Гент е открил комплекс за баня, пазар, храм, обществен паметник - различни от всичко, видяно досега - и дори разпростираща се мрежа от водопроводи в града. Разглеждайки различни дълбочини, археолозите вече могат да проучат как се е развил града в течение на стотици години.

Изследването, публикувано в „Antiquity“, разкрива последните постижения на технологиите GPR, които позволяват да се изследват по-големи области с по-висока разделителна способност от всякога. Това вероятно ще има големи последици за проучването на древните градове, тъй като много от тях не могат да бъдат разкопани защото са твърде големи или защото са хванати в капан от съвременни структури.

GPR работи като обикновен радар, засичащ радиовълни от обекти, и използващ „ехото“, за да изгради картина на различни дълбочини. С него археолозите изследвали всичките 30,5 хектара в огражденията на града - Фалерий Нови има размер малко под половината от този на Помпей.

Разположен на 50 км северно от Рим и превзет за първи път през 241 г. пр. н. е., Фалерий Нови оцелява в средновековния период (до около 700 г. сл. Хр.). GPR данните на екипа вече могат да започнат да разкриват някои физически промени, които града е претърпял през това време. Те вече са открили доказателства за разграбване на каменни структури.

Авторът на проучването, проф. Мартин Милет от Факултета по класика на университета в Кеймбридж, заяви:

"Удивителното ниво на детайлност, което открихме във Фалерий Нови, и изненадващите характеристики, които GPR разкри, показват, че този вид проучване може да трансформира начина, по който археолозите разследват градските обекти като цялостни единици."

Самото богатство от данни, получено от такова картографиране с висока разделителна способност обаче представлява значително предизвикателство. Традиционните методи за ръчен анализ на данни отнемат твърде много време и изискват около 20 часа, за да се документира напълно един хектар. Ще мине известно време, преди изследователите да завършат проучването на Фалерий Нови, но за да ускорят процеса, те разработват нови автоматизирани техники.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31