Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Революционна технология разкри римски град, без да е разкопан

Технологиите вече позволяват да "видим" античен град още под земята
Снимка: БГНЕС

За първи път археолозите успяват да картографират изцяло римския град Фалерий Нови в Италия, използвайки ново поколение проникващ под земята радар (GPR). Новата технология им позволява да разкрият удивителни подробности, докато той остава дълбоко под земята. Технологията може да извърши революция в нашето разбиране за древни селища, съобщава Физ Орг.

Екипът от университетите в Кеймбридж и Гент е открил комплекс за баня, пазар, храм, обществен паметник - различни от всичко, видяно досега - и дори разпростираща се мрежа от водопроводи в града. Разглеждайки различни дълбочини, археолозите вече могат да проучат как се е развил града в течение на стотици години.

Изследването, публикувано в „Antiquity“, разкрива последните постижения на технологиите GPR, които позволяват да се изследват по-големи области с по-висока разделителна способност от всякога. Това вероятно ще има големи последици за проучването на древните градове, тъй като много от тях не могат да бъдат разкопани защото са твърде големи или защото са хванати в капан от съвременни структури.

GPR работи като обикновен радар, засичащ радиовълни от обекти, и използващ „ехото“, за да изгради картина на различни дълбочини. С него археолозите изследвали всичките 30,5 хектара в огражденията на града - Фалерий Нови има размер малко под половината от този на Помпей.

Разположен на 50 км северно от Рим и превзет за първи път през 241 г. пр. н. е., Фалерий Нови оцелява в средновековния период (до около 700 г. сл. Хр.). GPR данните на екипа вече могат да започнат да разкриват някои физически промени, които града е претърпял през това време. Те вече са открили доказателства за разграбване на каменни структури.

Авторът на проучването, проф. Мартин Милет от Факултета по класика на университета в Кеймбридж, заяви:

"Удивителното ниво на детайлност, което открихме във Фалерий Нови, и изненадващите характеристики, които GPR разкри, показват, че този вид проучване може да трансформира начина, по който археолозите разследват градските обекти като цялостни единици."

Самото богатство от данни, получено от такова картографиране с висока разделителна способност обаче представлява значително предизвикателство. Традиционните методи за ръчен анализ на данни отнемат твърде много време и изискват около 20 часа, за да се документира напълно един хектар. Ще мине известно време, преди изследователите да завършат проучването на Фалерий Нови, но за да ускорят процеса, те разработват нови автоматизирани техники.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00