Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Валерия Матеева: Трябва да се взираме в кожата си всеки месец

За пореден, 15-и път Българско дерматологично дружество (БДД) в партньорство с Европейската асоциация по дерматоонкология организира кампанията Евромеланома 2020, чиято цел е да се повиши информираността на обществото по въпросите на злокачествените новообразувания на кожата, възможностите за предпазване от развитието им, както и ползата от ранното и навременно откриване на проблема.

Ракът на кожата е най-честият карцином, но е лечим, стига да бъде установен навреме. От всички туморни образувания най-рядък, но и най-опасен е малигненият меланом, който се среща при всички възрасти, дори  и при млади хора.

Първият съвет, който отправят специалистите, е свързан с редовното преглеждане на кожата и при забелязано новообразувание – да се потърси експертно мнение.

Другите видове кожен рак се обединяват под наименованието немеланомни. Сред тях са базоцелуларният и спиноцелуларният (плоскоклетъчният) карцином. Те също не бива да се подценяват.

Според д-р Валерия Матеева, координатор на Евромеланома 2020 за България, все повече хора се обръщат към дерматолог при промени по кожата си, и това е положителна тенденция, но още се срещат пациенти с късно открит кожен рак.

Специалистът препоръча заостряне на вниманието при поява на нова бенка, особено след 35-годишна възраст. При още по-късна възраст новата бенка задължително трябва да се прегледа и евентуално – отстранена.

Добре е да се следи за наличие на кожно петънце, за промени в размера, границите, цвета и релефа му.

Сред факторите, обуславящи появата на кожен рак, са генетиката, на второ място е нещо, което можем да контролираме – излагането на слънчева светлина (на ултравиолетово лъчение).

Не толкова времетраенето на излагане увеличава риска от развитие на малигнен меланом, колкото тежестта на изгаряне, което е допуснато, особено в ранна детска възраст (под 7 г.), подчертава д-р Матеева. Освен това, е хубаво да се избягва солариума, който може да увеличи риска до 6 пъти. Много е важен имунитетът ни за преодоляване и обезвреждане на раковите клетки.

През лятото непременно трябва да ползваме слънцезащитна козметика, най-добре – медицинска, от аптеката.

Пандемията от Covid-19 обърка обичайното провеждане на кампанията в цяла Европа.
Тя ще се проведе през следващите няколко месеца.

Резултатите от миналогодишната кампания със 1167 прегледани пациента от 210 дерматолога в България показват, че около 30% от пациентите са имали сериозно слънчево изгаряне в детска възраст, което е основен рисков фактор за развитие на рак на кожата. Установени са около 200 лезии, които изискват проследяване или лечение. Сред тях 53 случая на кожни карциноми и 15 случая със съмнение за злокачествен меланом. От началото на кампанията през 2005 г. до днес в страната са осъществени над 26 000 профилактични прегледа.

Подробности за Евромеланома 2020 и възможност за записване на час може да откриете на сайта на БДД или тук.



ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободен достъп до експозиции, боб чорба и влизане в бойна кабина на 6 май

Националният военноисторически музей (НВИМ) и тази година ще отбележи празника на Б ългарската армия 6 май с вход свободен за посетители  на постоянната си хронологична и външна експозиция . От 10.00 до 17.00 ч. свободно могат да бъдат разгледани и временните изложби „Армията във време на промени“, „Белезите на войната:..

публикувано на 03.05.24 в 16:50

Криптовалутата има предимства и при даване и получаване на дарения

Криптовалутите са първите представители на технологията, която ще промени света. Неутрални, защитени, недискриминиращи, децентрализирани, бързи и прозрачни , криптовалутите предлагат страхотен начин за изразяване на човешки емоции без ограничение, и ще допринесат за постигането на положителна промяна в обществата по света, убедени са експерти...

публикувано на 03.05.24 в 15:45
Снимки: Младен Петков

Седмицата в САЩ: Кои, как и защо провеждат пропалестинските протести

Студентските пропалестински протести продължиха и тази седмица в Съедините щати. На места университетите постигнаха споразумения с протестиращи, но в някои кампуси интензитетът им нарасна и се стигна до полицейски рейдове, информира Младен Петков от Вашингтон. Поне две хиляди души в цялата страна са арестувани по данни на местни медии...

публикувано на 03.05.24 в 15:18

"Game Changers" - саундтрак на София и отношението ни към нея

„Game Changers - ода за един град“ е музикален аудио проект за София на Данислава Делчева. Премиерата му е на 10 май, от 20.00 часа, в „Топлоцентрала“. Вдъхновението за него идва от градската среда и начина, по който се свързваме с нея, каза пред Радио София авторката Данислава Делчева. В основата на албума стоят документални звуци от градския..

публикувано на 03.05.24 в 14:11

"Готови ли сте за Великден?" учи какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица

Националният етнографски музей представи последното издание „Готови ли сте за Великден?“. От него читателите ще научат какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица. Пред Радио София гл. асистент д-р Иглика Мишкова – зам.-директор на Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН обясни, че това последно..

публикувано на 03.05.24 в 12:54

"Образ и присъствие" - изложба на Катерина Кацарова

Изложбата продължава до 9 май и може да бъде разгледана всеки работен ден от 14.00 до 17 .00 часа. Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 03.05.24 в 12:46

"Под езика: част втора" - типографските идеограми на Дамян Дамянов

Проектът „Под езика“ стартира първоначално през 2016 г. само за забавление във Фейсбук. По свой начин, художникът Дамян Дамянов решава да отбележи най-българския празник – 24 май. Захваща се с кирилицата и започва да преобразява всяка буква от нея, така че да илюстрира значението на дадена дума. Получава се колекция от 30 идеограми. През 2018 г...

публикувано на 03.05.24 в 11:38