Милена Митова е познавала лично Георги Парцалев. От 49 години тя живее и работи в родното му място град Левски. Била е екскурзовод в музея, посветен на неговия живот и професионална кариера. Нейният съпруг е сред най-близките приятели на Парцалев още от ранно детство, а също така е работил и като секретар на местното читалище. То днес носи името на своя почетен гражданин.
"Пред очите ми е като го закачаха: Хайде, бе, Жоре, кажи нещо смешно, да се посмеем. А той отговаряше: Оставете ме, бе хора, идвам при вас да си почина, да се разтоваря. Искам да се посмея на вашия смях," разказва Милена.
Добротата и щедрата честност на Парцалев остават пословични. Добър пример са случаите, в които е наемал автобуси за по 50 човека свои съграждани. Запазвал е места за неговите постановки в Софийската сатира, а след това следвали разточителни вечери до зори. За винаги отвореното към света сърце на артиста свидетелства и познанството му с актьора, поет, писател и прочут с имитациите на Парцалев - Звезделин Минков:
"Той беше изключително естествен, много уважаващ човек. Той много обичаше хората, обичаше да общува с тях, изслушваше ги. И много обичаше да черпи."
А за таланта на актьора Звезделин Минков е категоричен:
"Най-добрите актьора в света са естествените актьори. Не ти ли се развълнува душата отвътре, няма как да развълнуваш публиката. Той като излизаше, казваше, че е много сериозно нещо хуморът. Трябва да си абсолютно сериозен с мисълта, че си ангажиран да разсмееш хората. Защото смехът е нещо много трудно достижимо."
Георги Парцалев е живял под наем в различни апартаменти в столицата. Последното му жилище се намира на пресечката на бул. "Цариградско шосе" и ул. "Светослав Тертер". Това, което напомня за присъствието на артиста в тази част на София, е подлезът, изрисуван с моменти от световната кино история. Достойно място там заема образът на любимия Чичо Манчо от филма “С деца на море”.
Милена Митова си спомня за актьора:
"Беше един обикновен човек, с цялото си величие. Изключително скромен, добър, щедър, като че ли боязлив в определени моменти. Беше човек с изострени сетива и приемаше маската на своите герои като негова собствена съдба. Отрупан и с успехи и възторзи и с много болка и огорчение, разбира се."
Общината в град Левски в момента изготвя проект за нов музей на Георги Парцалев и картинна галерия. Често старата сграда се посещавала от ученически групи, които искрено се запалват по таланта на комика.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..