До края на седмицата се очаква да заработи системата за административно-наказателна дейност на Пътна полиция на всички гранични пунктове в страната. В момента тя работи експериментално на ГКПП “Калотина”.
Всички пътници и водачи, и техните спътници, които подлежат на граничен контрол, ще бъдат проверявани дали имат неплатени или невръчени глоби. Това каза за БГНЕС инспектор Иво Писанов от отдел „Пътна полиция“към Главна дирекция „Национална полиция“.
„Пътниците в автобусите подлежат на граничен контрол. По време на него, ако има задължения или невръчени електронни фишове, ние ще им ги връчим и с това приключва всичко спрямо пътниците. Дори да има някой с неплатени глоби, то той ще може да продължи по пътя си“, обяснява Писанов и подчертава, че извършваният контрол от тях няма да води до удължаване на престоя на автобуса на ГКПП.
Не това обаче ще се случи с водачите, за които се установи, че имат неплатени глоби.
„Те няма да могат да продължат като водачи и ще им бъде отнета шофьорската книжка, а ако са собственици на автомобила, той ще бъде спрян от движение“, обяснява процедурата Писанов.
При проверките са установени около 3700 души, които са имали задължение или е трябвало да им бъдат връчени административнонаказателни документи.
„Връчени са около 3000 ел. фиша на стойност около 500 000 лв. На пос терминала на ГКПП “Калотина” са заплатени около 900 фиша и наказателни постановления на обща стойност около 63 000 лв.“, съобщи той.
Писанов подчерта, че в рамките на вчерашния ден, на територията на цялата страна, само през пос терминални устройства, са заплатени глоби на стойност около 190 000 лв.
Глобата става видима за хората в електронната система на МВР, едва когато бъде връчена на водача, извършил нарушението, а това се случва по няколко начина – по пощата, при спиране за проверка по пътищата, а вече и на граничните пунктове.
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..