Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Александър Балкански:

Колкото по-голям е циркът, толкова опасността да фалира е по-голяма

Снимка: Цирк „Балкански“
Цирковото изкуство в България продължава съществуването си, въпреки всички проблеми, предизвикани от Covid-19. Акад. Александър Балкански - основателят на цирк “Балкански”, води разговори с Министерството на културата, за това да се подпомогне цирковото изкуство в страната.

Новината, че световноизвестната акробатична трупа „Цирк дю Солей“ подаде документи за фалит, стана една от водещите теми в редица медии тази седмица. Според различни източници, компанията дължи близо 1 млрд. долара, които няма как да върне заради прекратените продукции.

След 36 години успешен бизнес, заради пандемията от Covid-19, се наложи да бъдат съкратени около 3500 работни места, което представлява 90% от служителите.

“Колкото по-голям е циркът, толкова опасността да фалира е по-голяма. „Цирк дю Солей“ е циркова индустрия. Обикновено такива мащабни фирми като „Цирк дю Солей“, която има 15 цирка, циркова академия, стационарен цирк в Лас Вегас, са обречени, защото издръжката на този цирк е само от продажбата на билети”, казва акад. Александър Балкански.

За фамилия Балкански 2020 г. е много специална, тъй като фамилията има троен юбилей - навършва 200 години фамилна циркова дейност, 100 години българска циркова дейност и 20 години цирк “Балкански”.

Акад. Александър Балкански разказа, че още с края на миналогодишния сезон са започнали подготовката за големия празник през 2020 г. с нова програма, както и съвсем нова конструкция за нов цирк.

“Хвърлихме страшно много средства в постановъчната дейност по отношение на нови номера, ново осветление, светлинни ефекти и точно, когато трябваше да излезе циркът от базата, ни затисна коронавирусът”, казва той.

В цирка работят 10 души, които са негови служители от 20 г. Артистите, след края на миналогодишния сезон, са се прибрали по родните си страни. 

В момента най-голямото предизвикателство пред цирка е да преодолее страховете на хората от опасността от зараза. По тази причина и игралният сезон ще започне чак на 1 септември, като страничното платно на цирка няма да бъде сложено, за да има по-добро проветрение на залата.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

17-годишните младежи ще могат да шофират, но само с придружител?

17-годишните младежи с шофьорски книжки ще могат да шофират, но само с придружител, предвиждат одобрените от правителството промени в Закона за движение по пътищата. Целта е да трупат опит чрез шофиране с придружител още от 17-годишна възраст. Според председателя на Съюза на преподавателите по автомото подготовка Йонко Иванов, през..

публикувано на 02.07.24 в 10:49

Слънчево начало на деня, привечер - гръмотевични бури

Днес в по-голямата част от страна ще бъде предимно слънчево и горещо. След обяд и вечерта над Западна и Централна Българи ще се развива купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури и градушки, съобщиха от НИМХ. По-интензивни ще са явленията в Северозападна България. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток. Вечерта вятърът..

публикувано на 02.07.24 в 07:35

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58