Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската следа в мисията до Луната

На днешния ден през 1969 г. приключва успешно американската космическа мисия “Аполо 11”, която достига, осъществява за първи път кацане на Луната, и успешно завръща астронавтите Нийл Армстронг, Майкъл Колинс и Едуин Олдрин обратно на земята.

Успешната мисия е повод да си спомним и за онези българи, които сякаш не познаваме достатъчно, а техните постижения през годините са повод да се гордеем с постигнатото от тях. Такъв е проф. Виден Табаков (на малката снимка), който е участвал активно в проектите, свързани с “Аполо 11”. Неговата главна задача, в екипа на Аполо, е свързана с термоустойчивите сплави, които прави.

“Ракетният двигател е бил вече произведен, но тогавашните сплави не са били толкова издръжливи на високи температури. Проф. Табаков измисля специални покрития, които се пръскат под определена форма върху авиовитлата и върху самия ракетен двигател, където е най-топлата част от двигателя (мястото, където се извършва изгарянето на горивото). Неговите покрития държат тези материали с примерно 100-200 градуса по-хладни. След определено време тези покрития трябва да бъдат възобновени, но стигат за един или два полета”, обяснява Георги Дренски, който е един от последните докторанти на проф. Табаков.

Благодарение на покритията, открити от българския учен, сплавите остават здрави, а двигателят не избухва от прегряване, а издържа на температурите. Освен това проф. Табаков е човекът, който изчислява мощността на двигателя, така че да изведе ракетата в орбита, а след това да върне екипажа обратно на земята. “Неговата задача беше една от най-критичните”, допълва още Георги Дренски.

Проф. Табаков и астронавтът Нийл Армстронг стават приятели по време на тренировките за тази мисия. В един от критичните моменти Нийл Армстронг се обръща към българина и му казва: "Много те моля, да ни върнеш живи и здрави обратно на земята". Тежко обещание, предвид факта, че дотогава опитите не са били сполучливи, но проф. Табаков успява да удържи на обещанието си, а по-късно астронавтът става и студент на проф. Табаков в университета в Синсинати. 

Чуйте цялата история от разговора на Боян Бочев с Георги Дренски в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски подлез до Централна гара, превърнат от бездомници в спалня

Кметът Момчил Даскалов: Добри са подлезите, през които минават хора

Подлезът до Централна гара продължава да е язва. За да стане по-приветливо място, то трябва да се обживи и поддържа. Пространството около ротондата и подстъпите към трамваите може да стане привлекателно и за бизнес, и за инвеститори, но трябва да има човекопоток. Това коментира пред БНР-Радио София Момчил Даскалов, кмет на район..

публикувано на 04.06.24 в 10:08

Лечението с антибиотик след ухапване от кърлеж не е задължително

В този епизод водещ специалист по клинична лаборатория пояснява трябва ли да пием с антибиотик веднага след ухапване от кърлеж , дори след като сме установили с лабораторно изследване, че кърлежът е заразен? Ще научите още как да разчитаме правилно резултатите от различни лабораторни изследвания и как се формират референтните стойности? З ащо не..

публикувано на 04.06.24 в 09:28
Снимки: Студио

Проектът за Предгаровото пространство ще обживи северните райони на София

Районът около софийската Централна жп гара ще бъде преобразен в следващите години. Автомобилите "ще се потопят" под земята, а пешеходците ще излязат от неприветливите подлези и ще се движат на ниво терен . Предвижда се облагородяване на публичната среда – обособяване на площади, зелени пространства, изграждане на концертен комплекс ...

публикувано на 04.06.24 в 09:14

Топло, но дъждовито. В София - до 26°

През страната ще премине студен атмосферен фронт. От запад на изток ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност . Ще има краткотрайни валежи , придружени с гръмотевици, на повече места в Западна и Централна България, където ще има условия за значителни валежи, гръмотевични бури и градушки. В Източна България валежите ще са през нощта срещу..

публикувано на 04.06.24 в 07:20

41 младежи лишени от родителска грижа получават помощ

"Училище за работа" 2024 стартира на 5 юни 2024 г., за да даде възможност на 41 младежи, лишени от родителска грижа да се потопят в реалната работна атмосфера и да усвоят ценни умения за самостоятелния живот, който им предстои след навършване на пълнолетие. Организатор на програмата е "Фондация "Подарете книга". Повече за нейното ново издание и..

публикувано на 03.06.24 в 18:23

Демографска пустиня ли е страната ни?

Превръща ли се България в демографска пустиня? Увеличават ли се и с колко населените места у нас с население до 10 души на квадратен километър? Как може да се смекчат негативите от свръх концентрацията на населението в няколко града от страната и да се съживят селските райони? Подробности разказа доц. Николай Цеков от Институтът за изследване на..

публикувано на 03.06.24 в 15:38

Пилот, ветроходец, пчелар, писател. В кое ли не е добър Йордан Колев?

След пътеписа "От Рио до Кейптаун" (2017) и романите "Кацането" (2019), "Лабиринт" (2021) и "Пазителят и кобрата" (2023) Йордан Колев се завръща към любимото си занимание – разказите. Най-новата му книга носи заглавието "Двойното дъно на пилотския куфар". По думите на акад. Владимир Зарев, сборникът ни докосва, вълнува, изпълва ни с..

публикувано на 03.06.24 в 15:28