В първото издание ще се включат някои от най-популярните гейминг стриймъри в България, които ще създадат специално за фестивала десетки часове видео съдържание. Сред тях са имена със стотици хиляди фенове в социалните мрежи, между които актьорът Китодар Тодоров, добре познатите на българските геймъри от всички възрасти Aetheltryth, дуото Павел Колев и Ицака и много други.
"До момента имаме над 20 участници, всеки в своите канали - Twitch, YouTube или Facebook. Поканили сме всеки един от тях да направи нещо по-различно и по-интересно, отколкото прави по принцип. Ако някой има желание да разбере повече и да се включи може да отвори официалния сайт на маратона, да хареса своя стриймър и да следи програмата," обясни пред Радио София организаторът Мартин Кадинов.
Почитателите ще могат да се насладят на пъстра палитра от онлайн стриймове на популярни игри. Сред тях ще са заглавия като GTA V - най-популярната за стриймване в момента игра в България, вечните Minecraft и CS:GO, мобилната Brawl Stars както и много други. Централен акцент в програмата е специално събитие, в което ще се включат над 10 водещи гейминг стриймъри.
„Видеоигрите са не само най-богата и бързо растяща развлекателна индустрия в света, но забавлението чрез тях е и най-популярната форма на развлечение за поколенията, родени след 1980 година. От нишова субкултура видеоигрите се превърнаха в неделима, дори централна част от съвременния начин на живот. През 90-те години в България си говорехме за музикалните клипове по MTV и любимите отбори в NBA, а подрастващото поколение сега говори за любими персонажи от игри и ютюбъри,“ коментира Кадинов.
Българският гейминг маратон цели да покаже пъстрата палитра на няколко поколения гейминг култура – от тези, израснали с игрите през 90-те години, до тези, които сега израстват със съвременните игри.
В световен мащаб гледането на стриймове, свързани с видеоигри, е един от най-популярните начини на развлечение, изместващ традиционните медии като телевизия, дори Video on Demand, тип Youtube, а в това направление България е равен участник в тези глобални културни процеси.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..