Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно да поддържаме алкално-киселинния баланс в тялото си

Снимка: Pixabay
Както вероятно добре знаете, тялото ни е съставено предимно от вода. Тази водна среда спомага за пренасянето на хранителни вещества, кислород и провеждането на биохимични реакции в организма ни.

Както в природата, така и в организма ни, водната среда може да притежава киселинни или алкални свойства. Киселините са позитивно заредените йони на водорода, а алкалите (основите) са негативно заредени водородни йони.

“Алкално-киселинния баланс на човешкото тяло е съществено за здравето ни. За да бъдем здрави трябва да поддържаме леко алкална среда, обяснява нутриционистът Яна Данаилова.

Ако балансът е нарушен и има по-скоро киселинна среда се появяват симптоми като вялост, отслабване на имунната система, преждевременно стареене, затлъстяване и дори диабет. 

Защо е важно да поддържаме алкално-киселинния баланс в нашето тяло и кои храни могат да ни помогнат за това, обяснява нутриционистът Яна Данаилова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Френски език може да се (на)учи и през лятото

Ако обичате Жан-Жак Русо и Волтер, Дюма и Екзюпери, защо не - Фредерик Бегбеде и Ерик-Еманюел Шмит, песните на Азнавур и Жо Дасен, на Милен Фармер и Едит Пиаф, филмите с Ален Делон и Луи дьо Фюнес, с Жана Моро и Марион Котияр, фенове сте на Жан-Мишел Жар, Люк Бесон, Коко Шанел или на Зидан и Мбапе…, сигурно сте искали да научите техния език...

публикувано на 16.07.25 в 12:39
Димитър Божков, преподавател, автор и водещ на събитието

“Улица "Цар Иван Асен II“ - писатели, философи, бохеми“ - е темата на последния юлски литературен маршрут

Последният юлски литературен маршрут  тръгва днес - 16-ти юли, и е посветен на района около столичната ул. "Цар Иван Асен II". Разходката под мотото “Улица "Цар Иван Асен II“, писатели, философи, бохеми“ е част от лятната програма за изкуство в града “Девет слона“ (VOL. 2 / Фантастични маршрути), която се организира от фондация..

публикувано на 16.07.25 в 12:02

"Летене и други ежедневни нужди" показва в изложбата си Мариана Василева

Националната галерия "Софийски арсенал" – музей за съвременно изкуство, представя Мариана Василева и нейната изложба "Летене и други ежедневни нужди" . Експозицията включва скулптури, фотографии, текст, видеоарт и инсталации . В цялото това разнообразие от медии авторката търси най-точния концептуален подход за реализация на идеите си. Към..

публикувано на 16.07.25 в 11:10

В Княжевската гора на София ще се проведе състезание по планинско колоездене

На 20.07.25 в Княжевската гора на София ще се проведе състезание по планинско колоездене в дисциплината Крос-кънтри олимпик, с цел провеждане на Държавен личен и отборен шампионат и популяризиране на планинското колоездене за хора от всички възрасти. “Това е отлична възможност столичани и гостите на града да избягат в планината. Да се наслаждават..

публикувано на 16.07.25 в 10:21

Приключи ремонтът на ул. "Опълченска"

От днес се възстановява движението по ул. “Опълченска“ между бул. “Тодор Александров“ и бул. “Сливница“, съобщават от пресцентъра на Столичната община. 

публикувано на 16.07.25 в 10:06

Възможни са валежи в планините

През днешния ден ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. След обяд над планинските райони и Източна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще превали дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В Лудогорието валежите ще са временно интензивни, придружени с гръмотевици, ще има условия и..

публикувано на 16.07.25 в 06:35

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52