Различните образи на пазара през годините оживяват в интерактивната диорама "От сергията до мола". Тя съдържа десетки стари кадри от софийските тържища, както и глинени миниатюри, които ни потапят в миналото.
Старите снимки са издирени от Държавна агенция „Архиви”.
Фотографиите, запечатали елементи от българската традиционна култура и проекцията им във времето, но представени чрез интерактивност и 3D технологии, показва „Студио 24“ в проекта „Визуалната памет: традиции и трансформации“ на Етнографския музей.
„Под пазар разбирам не само пространството, а и атмосферата, хората и това, което правят – шашмалогии, атракции...“, обясни пред Радио София режисьорът Екатерина Минкова, един от създателите на проекта.
По думите й след Освобождението у нас става смесване на европейските магазини с маркови стоки и най-ориенталския и най-романтичния вид на пазара.
За съжаление най-старите кадри от софийските пазари (1908 г.) са притежание на югославската филмотека, допълни Екатерина Минкова. Снимките са без монтаж и показват ул. „Търговска“ (там днес е Партийният дом, от нея няма следа) и „Мария Луиза“ – „фес, цилиндър и калпак на едно място. Пазарът винаги е сърцето на града“.
Социализмът пък се характеризира с опашки и дефицит на пазара. За разлика от предишния период, когато собственикът или занаятчията е любезен и заинтересован клиентът да не остане разочарован, при соц.-периода продавачите просто са на работа... Именно дефицитът ражда битакът – друг, много интересен пазар.
Молът е със същите функции като пазара, но е в контролирана среда и предлага възможности и за хапване и забавления. Тук за душевност или вересия няма да чуете, допълва режисьорката.
Чуйте разговора на Александра Илиева с Екатерина Минкова.
Снимките са на „Студио 24“.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..