Какво се случва под небето на София? Какво е да живееш в този град на милиони съдби?
Всеки от столичаните има свой отговор, но има един фотограф, който е отдал времето си и дейността си на София и всеки ден снима етюди, които впечатляват, вълнуват, доставят наслада, предизвикват емпатия, възмущение, или дискусия.
Хиляди хора са попадали на снимки от „Етюд-и-те на София“, но време да стане известно, че ги прави Иван Шишиев.
Седмицата, в която София чества своя празник Етюд-и-те на София и Регионалния исторически музей - София представят изложбата "Под небето на София".
Откриването е на 15 септември в 14:00 часа.
Фейсбук страницата има над 200 000 последователи. За пет години Иван Шишиев е направил повече от 12 000 снимки, разказа пред Радио София фотографът.
„Затова и беше изключително трудно да избера 200, които да влязат в сборника.“
А книгата вече е факт и дори по време на Алеята на книгата в София авторът раздава автографи.
Когато е започнал да снима, не е очаквал такъв ефект. Искал е просто хората да видят не сива столица, а разнообразен и цветен град.
„София има проблемите на всеки по-голям град, ще бъде още по-добра и красива, ако всички си я харесат“, убеден е Шишиев.
Посетете изложбата. Тя ще бъде в Музея на София около 3 месеца, а след това тръгва по Европа.
А Иван Шишиев вече замисля следващо издание с други софийски етюди.
Чуйте неговото гостуване и разговор в радиостудиото.
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..