Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дейността на Иван Вазов като съдия

Снимка: Издателство Ciela
По книжарниците вече се разпространява книгата „Иван Вазов като съдия“, чийто автор е проф. Никола Саранов, който е бил титуляр на дисциплината Наказателно съдопроизводство в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ до края на 40-те години на XX век.

Снимката на корицата на изданието е много интересна - тя показва Иван Вазов като много млад, докато е бил съдия в Берковица. Той е назначен като съдия през 1879 г., тогава е бил на 29 години.   

"Вазов престоява на този пост може би не толкова славно и успешно, както творчеството му. На снимката е с униформа на руски статски съветник. Тогава България е под руско управление и самият Вазов, непосредствено след Освобождението, е бил писар към войските на руския император Александър II в Свищов и Русе, заедно с младия Алеко Константинов“, разказва проф. Веселин Вучков, който преподава "Наказателно право" в Нов български университет и в Югозападния университет в Благоевград и в Академията на МВР. 

Малко се знае за този период на Вазов като съдия, затова и почти няма запазени негови снимки от този период. “Малцина знаят, че по това време за съдии и за прокурори са назначавали хора, които не са били юристи. Те са назначавани от министъра на правосъдието преди всичко заради техния авторитет и вътрешно чувство за свобода, справедливост и безпристрастност, дори и да не са познавали много добре действащите закони, които сами по себе си също са били доста аморфни, защото още не е било отменено окончателно Османското законодателство, а новите български закони не са написани”, обяснява проф. Вучков.

В началото, след Освобождение в България, е имало малцина юристи, които са завършили право в западни университети. Завършили право са Стоян Михайловски, Марко Балабанов, Димитър Греков, но тъй като са много малко, младата българска държава назначава на такива постове (както и в други чиновнически учреждения) по грамотни и популярни българи.

Работата на Вазов като съдия се оказва много плодотворна за него като писател, защото през това време той натрупва много впечатления от герои, характери, събития, които след това се появяват в творчеството му. Това се вижда в романа “Нова земя”, в повестта “Митрофан и Дормидолски”. Докато е в Берковица Вазов пише и поемата “Грамада”.

Иван Вазов напуска поста на съдия в Берковица през есента на 1880 г., след недоволство от страните по водени дела. Допуснал е една съдебна грешка - осъдил е едно куче на смърт, защото е изяло агнетата на селянин и това не му е спестено в критиките към съдиите в Берковица, които са излезли в столичен вестник. 

"Тази малка кампания, която се подема в София е по-скоро заради завист. Той започва да набира литературна популярност. Наистина, след това става всепризнат писател. Подозирам, че всичко това е заради завист, преди всичко литературна", коментира проф. Вучков.    

“Тази книга може да се чете и като популярна лекция по история на българската държава и право до края на XIX век., защото проф. Никола Саранов е посветил половината книга на гения на българската литература, но другата половина е разгледал подробно как се устройва новата, млада българска държава и не е подминал и недостатъците в съдоустройството”, допълва проф. Вучков. 

Чуйте цялото интервю на Лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35