На същия този площад точно преди година сътворяват друго приключение с 3D елементи, което дава възможност за завръщане в миналото, съживявайки римските колони на антична Пауталия. Като добавим няколкото километра гайтани, изрисувани край река Банщица, дъждовникът, който“изкачва стълбите“ към Хисарлъка и мозайката на кръстовището в края на града в посока Гюешево, което представлява компас и пожелава „добър път“ или посреща с „добре дошъл“ всеки посетител на Кюстендил, ще добием картина за ритъма на живот на Евгени Серафимов. И това без да споменаваме големия проект с плаващите картини на Майстора, който беше един от гвоздеите на програмата на Пловдив като столица на културата – и той плод на мечтите на кюстендилския художник и учител по рисуване, който сега има идея за „street изкуство, съвременно, младежко, свързано с уличната култура, с бийтбокса, с рисуването на свободните underground артисти“.
Междувременно обаче Евгени Серафимов реставрира стенописи в черквата „Свети Димитър“, преподава в най-старото училище в Кюстендил (само преди дни в негов час гостува Теодор Ушев, също кюстендилец), рисува коктейли (да, съвсем сериозно) и открива нова изложба с Новите майстори. „Ние всъщност имаме три готови експозиции, които тази своенравна 2020 ревниво запази за друго време – казва той, - но дойде време за една от тях“. Става дума за голям проект на българка (кюстендилка, разбира се), която живее във Франция, но иска да върне славата на града като туристическа дестинация, а и меценатството й е присърце. По нейна поръчка Евгени и учениците му създават 15 големи експериментално-авангардни картини, „почти абстрактни, на които обаче изплуват едни бели очертания на съзвездия и рисуват античните образи, които стоят зад всяка история“.Според него, това си е бил един сериозен „action painting”,защото техниките, с които предават целия този космос, са ново предизвикателство за всички тях.
„Нарисувай ми Вселена“ се открива на 24 октомври в 16 часа заедно с един голям стенопис, дело на един вече пораснал "нов майстор", който вече има самостоятелни проекти.
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..
На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..