Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Генов: Фермерските пазари са най-добрата помощ за малките производители

Снимка: Pixabay

Епидемията се отрази стресово на всички, включително и на фермерите. Пазарът и търсенето не са намалели, но посещенията и съответно покупките на фермерските продукти намаляват. Има свито потребление при най-малките фермери, казва Николай Генов - председател на кооперация “Хранкооп”.

Съществуват други възможности за “среща” на фермерите с техните потенциални клиенти и един от тези начини, които по време на пандемията бележи ръст, е онлайн пазаруването. При малките фермери обаче да участват в големи системи или магазини е по-трудно, защото нямат достатъчно капацитет. По тази причина една част от тях се ориентират към други мрежи.

Кооперативите пък се опитват да помогнат на малките фермери чрез организация, която създават. “Изградили сме една мрежа от потребители имаме онлайн платформа, през която се поръчва и става много по-бързо и по-ефективно разпределението на самите продукти. В нея (кооперативът “Хранкооп” в София) участват вече над 60 производителя, а потребителите се увеличават”, казва той.     

Относно идеята да се пласира продукцията в големите хранителни вериги, Николай Генов заяви, че може и да има вериги, които търсят и зареждат от български производители, но в никакъв случай големите вериги нямат интерес да работят с малки производители, заради малките количества продукция, които могат да им дадат. При малките квартални магазини също има производители, които доставят продукция, но това отново не е достатъчно добра алтернатива за малките ферми.

Най-добрият начин да се помогне на малките производители си остават фермерските пазари. Относно субсидиите, които се дават на малките фермери в България, Николай Генов смята, че не са ефективни. Това се забелязва през последните две-три години по броя на производителите, които отказват да кандидатстват по различните мерки за субсидии, защото имат стабилен пазар, където реализират продукцията си.

В дългосрочен план кооперативът “Хранкооп” си поставя за цел развитието на мрежата с нови фермерски пазари, като говорят с много общини, а в София - с районните кметове, за това да се направят нови пазари на хубави и удобни за всички места. Засега разговорите вървят трудно, обяснява още Генов, защото повечето места, които им дават за ползване не са добри.   

Чуйте целия разговор на Даниел Конов в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

И производители, и потребители имат полза от директното си общуване

Малките фермери се справят и в тази епидемична обстановка, но дейността им е коренно различна. Трудностите им са свързани и с намаленото потребление , и с невъзможността за планиране , отбеляза при гостуването си в Радио София Ралица Касимова ,..

публикувано на 03.11.20 в 15:49
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%,..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората”..

публикувано на 05.02.25 в 14:05