Малките фермери се справят и в тази епидемична обстановка, но дейността им е коренно различна. Трудностите им са свързани и с намаленото потребление, и с невъзможността за планиране, отбеляза при гостуването си в Радио София Ралица Касимова, координатор на кооперация „Хранкооп“. Организацията работи и си партнира със 100-150 производители и занаятчии, като сътрудничеството се изразява и провеждането на фермерски пазари.
През последните месеци се получават покани за партньорство както от общини, така и от частни собственици на локации, подходящи за подобни събития.
Огромен е потенциалът и на производителите, и на бъдещите фермерски пазари, отбелязва Ралица Касимова. От кооператива подпомагат фермерите, провеждат разговори, разясняват как могат да си бъдат полезни.
„Насърчаваме ги да се регистрират. Могат да участват в наши пазари, да реализират продукцията си, но за целта те трябва да са легални производители“, уточнява Касимова.
„Много от производителите не осъзнават колко е значимо това, което правят. Ние през последните месеци сме се фокусирали да отворим още фермерски пазари, пращаме писма през областните дирекции. Искаме повече производители да имат достъп до пазари и директно да общуват с потребители. От това купувачите започват да ценят повече труда и продукцията, а самите фермери научават какво се търси от хората. Освен това самите производители осъществяват контакти, обменят опит и информация, понякога си помагат.“
Стремежът на хората от „Хранкооп“ е да организират тържища по пътя на потребителите, а не да ги привикват на неудобни или отдалечени за тях локации.
Чуйте още по темата в разговора на Данаил Конов с Ралица Касимова.
Епидемията се отрази стресово на всички, включително и на фермерите. Пазарът и търсенето не са намалели, но посещенията и съответно покупките на фермерските продукти намаляват. Има свито потребление при най-малките фермери , казва Николай Генов -..
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%,..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората”..