Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дистанционната работа има и много "странични ефекти"

Кадровата политика на компаниите по време на пандемия е истинско предизвикателство за всички работодатели. Цялата несигурност по отношение на бизнеса и непрекъснато променящите се противоепидемични мерки затрудняват планирането, прогнозирането, бюджетирането, което естествено се отразява и на политиките по отношения на човешкия ресурс. 
През пролетта много фирми изобщо не бяха подготвени да преминат към дистанционна работа поради липса на структурирани правила за комуникация и контрол, дори в секторите, които по принцип имат възможност за това. В това отношение много по-добре и бързо се справиха големите мултинационални компании, в които има спуснати процедури за работа от вкъщи.
Повече или по-малко успешно се адаптираха и по-малките компании в България, но в дългосрочен план работата от вкъщи ражда нови предизвикателства. Един от въпросите, които новата реалност поставя, е например кой носи отговорност при евентуална злополука при работа от вкъщи? Нужно ли е прецизиране на законодателството?
Дали сега работодателите имат готовност за дистанционна работа, няколко месеца след първото извънредно положение; биха ли се справили кадрово с евентуално второ затваряне на държавата и какво ще означава това за човешкия ресурс в компаниите?
Дори повечето фирми вече да имат готовност за осигуряване на условия за дистанционна работа в дългосрочен план, тази форма не е особено ефективна заради многото "странични" ефекти, посочи пред Радио София Георги Първанов от Българската асоциация за управление на хора. Един от проблемите е размиването на границите между работа и лично пространство и занижената ефективност. По-големият проблем обаче е вълната на безработица, която стагнацията заради кризата с коронавируса провокира.
Повече за проблемите и предизвикателствата пред пазара на труда - чуйте в интервюто на Антония Каменичка с HR специалиста Георги Първанов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдни вечер със семейството на Весела Бабинова и Влади Зомбори

Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..

публикувано на 24.12.24 в 19:05
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31