Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЛС с призив: "Дари плазма, спаси трима"

Снимка: лечение с кръвна реконвалесцентна плазма кръводаряване / Снимка: БГНЕС

Българският лекарски съюз и сдружение "Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма" започват информационна кампания "Дари плазма! Спаси трима!" с цел популяризиране на необходимостта от даряване на реконвалесцентна плазма. 

Броят на преборилите болестта в България е близо 22 000, а дарител на плазма би могъл да бъде всеки, преболедувал инфекцията, на възраст между 18 и 65 год., с телесно тегло над 50 кг. Други критерии, на които трябва да отговаря дарителят на кръвна плазма, са да не е боледувал от HIV, хепатит B и C, сифилис; да няма рисково поведение; да не приема лекарства; да няма сериозни придружаващи заболявания; да не му е преливана кръв и кръвни продукти. Желаещите да дарят реконвалесцентна плазма трябва да отговарят и на общите изисквания за кръводарител.

Реконвалесцентна плазма е плазмата на хора, които са се излекували от COVID-19, съдържаща антитела, които организмът е произвел специално срещу новия коронавирус. Антителата са протеини, които се произвеждат от имунната система при среща с инфекциозен агент. Антителата се свързват с вируса и го елиминират от организма. 

Пациентите, които са преболедували COVID-19 с клинични прояви, са по-подходящи дарители на реконвалесцентна плазма поради повечето антитела, които съдържа тяхната плазма.

Даряването може да се направи в Националния център по трансфузионна хематология, от понеделник до неделя. Работното време на Центъра е от 9.00 ч. до преминаване на последния записан за деня дарител. Центърът работи в събота и неделя, ако има предварително записани желаещи да дарят плазма. Предварителна консултация и записване може да се направят на тел.: 0876 752 909 или 0876 773 201.

Плазма може да се дари и в Военномедицинска академия, ако болният е бил лекуван от коронавируса в лечебното заведение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55