Здравейте, уважаеми слушатели. За цвят и мерудия ще прескачаме днес по диагоналите на изминалите дни. Досега се разхождахме, но това изисква едно друго състояние на душата - един друг екзистенц минимум, дето хем да ти е лежерно и спокойно, хем да ти е забавно и познавателно... А като гледам през рамо, то не останало - всичко е остъргано до кокал. За това ще прескачаме, като студентка преди изпит по западноевропейска литература, която току-що е разбрала за съществуването на Оскар Уайлд и продължава да си мисли , че „Идеалният мъж“ е всъщност Мартин Карбовски.
Както казва Атанас Мангъров „Това е като земетресение, като ураган, като природно бедствие“. За ковид епидемията го каза доцентът, но то си важи за всичко, което се случва около нас в момента.
Поне три са великите открития на 20-и век- теорията на относителността, квантовата механика и теорията на хаоса. Детерминистичният хаос е поведение на нелинейни системи във времето, което прилича на случайно, но не е такова по природа, защото се управлява от точни закони, изразени с уравнения. И аз доскоро вярвах в това – в логиката на хаоса и си казвах - има причина, то всичко си е пресметнато.
Ако си пиете редовно гинко билобата, а нея все още я има в аптеките, помните, че преди месец министър Сачева обеща детски добавки за всички с поетичната реплика: "Редно е да има една социална помощ, която не разделя хората, а която ни сближава всички заедно“.
Дотук обаче с поезията и детските за всички. Преди дни ГЕРБ се отказва от намерението месечните детски добавки през следващата година да са без доходен критерий и за всички семейства. Децата са си ваши. Има деца - има проблем. И Тиймс платформата също си е ваш ангажимент, защото повечето от подрастващите вече са у дома, на онлайн обучение, със или без родителски надзор. Според заповедта на просветния министър от 11 ноември, при постоянно нарастващ или голям брой на ученици и учители заразоносители на Covid-19 или с грипоподобни симптоми, директорите на училища могат да подават към министъра на образованието и науката аргументирани предложения за преминаване на обучение в електронна среда. Чиста работа - да му мислят директорите и те да се оправят с родителското настоятелство. Направени са анкети, а как се пише отговорност – с д или т няма значение. То ограмотяването да не е птичка, да избяга! Важното е да ги пазим - врабчетата, птичките и кокичетата - най-вече, че пролет иде и избори наедно с това! Светлото бъдеще ни зове, не бойте се деца, тогава и светофари няма да има, особено ония, дето си позволяват да мигат в червено: "От Мюнхен да тръгнеш, до Варна, а и до Бургас, а и до Истанбул, и да Солун, няма да има светофар. Виждате новите мостове, пазиме врабчетата..., спасихме кокичетата"... (Бойко Борисов)
Жестокостта ми се сломи...Аз като един отявлен привърженик на свободното слово, свободното придвижване и свободната любов изпаднах в нокдаун, не локдаун - да се прави разлика, като чух, че от Мюнхен до Варна, Бургас и Солун няма да има светофари. А кога ще стане това? Е, що е време, все е наше! Още Аристотел е смятал, че времето не може да съществува във вид на линия. В крайна сметка времето няма нито начало, нито край.
И що им е трябвало на Юлий Цезар и на папа Григорий да правят календари. У нас дати и крайни срокове са излишно разточителство на административен капацитет. Защото ние сме си държавата, в която всеки ден си е петък, 13-и... Кой ти гледа календара!
Ей, на - електронните медицински направления трябваше да са факт отдавна, последната дата, посочена от министъра на здравеопазването беше 6.11. Има ли такива - няма. А защо най-ясно обясни д-р Георги Миндов, председател на сдружението на общопрактикуващите лекари в София в ефира на една национална телевизия:
Що пък нищо да не могат да направят - можеше телефон на доверието да стане поне. Така де, всеки има душа, каза премиерът:
"Не искам да има недостиг на линейка, лекарство, легло. Вие сте познати лица, минете по коридорите, потупайте хората, успокойте ги. Всеки има душа.
А през това време икономиката и финансите да действат." (премиерът)
Дълговете продължават да висят, но виж душата, нея можеш да я нахраниш я с пилешка супа, я с чай..-. Прав е Мангъров – чай, супа… и надежда и мъдрост, добавям аз. В мигове на угнетеност и отчаяние ме крепи Фейсбукът на премиера. Винаги докосва нежните струни в моята душа на пътешественик. Как изглежда пътят за Белград Борисов показа от джипа си разбира се, на здравния министър Ангелов и на шефа на "Пирогов" проф. Асен Балтов:
"Всичко това са нови мостове, Балтов, всичко това са нови кръгове. Всичко е направено в тиа месеци, докат' вървеше пандемията. Балтов, виж каква маркировка - бучи и те предупреждава, че не си на правилното място." (Бойко Борисов)
Ако можеше и за политиците да сложат такава маркировка - стъпва политик и всички разбираме, че не е на правилното място... Дано, ама надали!
Нямаше да има нужда от избори, народно въстание и нови машини за гласуване. Но като казах машини, мислите ми пак ме връщат към новия асфалт на магистрала "Европа", за да ми напомнят истинските ценности в живота - себеотдаването, благодарността и научните технологии:
- Няма стара машина тука, Ангелов.
- То само с нови техника става, г-н премиер, както в "Пирогов" - нов скенер, нов ЯМР (бел. ред - едрено-магнитен разонанс)... Само с нова техника се постигат резултати."
Прав е министър Ангелов. Дай боже в болниците ни да има повече такава техника! Що се касае до политиката обаче, само с нова техника и нови номера не става - трябват и нови хора май...
А до тогава, старите хора, онези извън политиката, ще продължат да се лутат по зелените коридори, онези в магазините и аптеките. В четвъртък по заповед на министъра бяха от 8 до 10 часа. В петък вечер се оказа, че от събота се добавя бонус часове от 13.30 до 16.30. Това към теорията на хаоса.
А практическият изпит съседката баба Данче абсурд да го издържи. С нейния факултетен номер 380422, пак ще забрави да купи аспирин. Туршия ли ще правиш, питам я аз. Не, бе, ще го пия, че бил дефицитен – отговаря ми тя и ребром ми вкарва въпроса: А утре кога ще пазаруваме? Е, знам ли, казвам й. Слушай радиото, той министърът ще каже довечера. Та, по живо, по здраво, бабо Данче, и вие уважаеми слушатели!
И нали си знаете - целият този хаос си е за Цвят и мерудия.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..