Морковите са един от най-полезните продукти за здравето на очите. Човечеството отдавна знае, че за да се поддържа здравето не само на очите, но и на целия организъм като цяло, е необходимо редовно да се попълва запасът от витамини.
В състава на морковите влизат ценни витамини - РР, Е, К, С, и от групата В, както и цяла гама от микроелементи - калий, фосфор, магнезий, кобалт, мед, цинк, никел, йод. Морковите съдържат и етерични масла, които са изключително полезни за човешкото тяло.
Най-важното обаче, заради което се ценят морковите е каротинът, който в тялото се превръща във витамин А. Именно неговото присъствие в организма играе най-важната роля за поддържане здравето на очите.
За да може ценният каротин да донесе очакваните ползи, е необходимо да се осигурят всички условия за максималното му усвояване от организма. Не всеки знае, че простото хрупане на моркови е неефективно. Каротинът се абсорбира идеално само в комбинация с мазнини.
За да се повиши ефективността при консумация на моркови, трябва да ги подправите със зехтин или заквасена сметана, защото каротеноидите са мастноразтворими вещества.
Ако искате да получите още повече ползи от морковите, добавете към овкусената с растителна мазнина салата магданоз, който се слави с антиоксидантните си свойства.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..