Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трите най-добри концепции за бъдещето на софийската Централна баня

| обновено на 01.12.20 в 16:02
Част от визуализацията на концепцията на екип „Софийски терми“
Снимка: sofiaplan.bg

Какви са концепциите за развитието на Централната минерална баня в София на колективите, които участваха в конкурса на „Софияплан“?

Напомняме, че допуснатите и участвали екипи са мултидисциплинарни - освен архитекти, включват още културолози и социолози, икономисти, инженери хидролози и други.

С най-висок резултат в класирането и екип "Софийски терми" (93.80 точки) с ръководители на проекта арх. Мая Шопова и арх.Слава Савова.
В концепцията им е заложен акцент на конфликта, който двойнствената същност на банята е пораждал през цялата й история - а именно нейната функция като паметник на културата, но и социалната и функция.

Фокусират се върху изследването на архивна информация и снимки за банята през различните периоди, когато е имало намеси по нея.

„Нашата стратегия предвижда три подхода към сградата – изявена реставрация; минимална намеса и палимпсест, предвиждаща добавяне на структура между вътрешните дворове на сградата. Разглеждат се и околните на Банята пространства“, обясниха пред Радио София архитектите Мая Шопова и Слава Савова.

Известният японски архитект Кенго Кума, който между другото стана и почетен доктор на УАСГ, застава зад колектива, класирал се на второ място по тoчки (82,68). „Кенго Кума и Ямазаки“ заедно със студиото на арх. Надя Иванова („Иванова Архитектс“).

В предложението си те отправиха директна оферта към Столичната община за проектиране, изпълнение и мениджмънт с японски инвестиции и фирми.

„Само насищането на термални функции, без връзка с околните градски пространства, не би дало добър резултат. Предлагаме преосмисляне на археологията и подсилване на градскияя пейзаж с елементи от ХХ век.“, обясни арх. Надя Иванова.

От гражданско сдружение "Историческа баня" (70,63 т.) са наблегнали доста на социологията. Направили са и хидрологическо проучване за дебита.
"Наблягаме на деликатните намеси в градската среда и съществуващата архитектура.
Предлагаме своеобразен обръч от споделени улици и микроплощади и пешеходни зони с водни атракции, обясни арх. Надежда Сучева.
В екипа са още архитектите Елица Димитрова, Таня Митакиева и Веселин Алексиев.

Записите са на Антония Каменичка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Концепциите за развитието на Централната минерална баня са богати и детайлни

Централната минерална баня е построена преди повече от век и функционира до 1986 г., когато заради лошото ѝ експлоатационно състояние е затворена. Архитекти на сградата са арх. Петко Момчилов и арх. Йордан Миланов. Преди пет години се превърна в..

публикувано на 01.12.20 в 15:37
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка:..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в..

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки...

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено..

публикувано на 31.01.25 в 15:08