Рецепти за сладки изкушения, които ще помогнат за поддържане на здравето, работоспособността и енергичността, са разработени от учени от Руския икономически университет "Плеханов". Сред "здравословните" сладкарски изделия са шоколад, кифли, вафли и меденки с повишена хранителна стойност, съобщават от университета.
Разработените сладкарски изделия са не само вкусни, но и здравословни: те помагат на организма да се защити от агресивни свободни радикали, позволяват балансиране на витаминния и микроелементния състав на храната в съответствие с възрастовите нужди на организма, казват експертите.
Според учените е трудно да се причисли сладкото към категорията на обогатените храни, тъй като те са с високо съдържание на калории. Специалистите обаче успели да увеличат хранителната стойност чрез добавяне на протеини от растителен и животински произход и биологично активни вещества в състава. В същото време те успели да запазят и традиционно атрактивния вкус.
"Моделирахме съставите на смеси от два протеинови компонента, които са най-близки по съдържание на незаменими аминокиселини до "идеалния" протеин. Такива компоненти допринасят за по-доброто храносмилане и усвояване на протеина. Крайното съдържание на хранителни вещества в продуктите съответства на необходимия дневен прием", коментира зам.-директорът на Изследователския институт "Продоволствена сигурност" Манана Ткешелашвили.
Според учените десертите, които са разработили, могат да се приготвят във всеки производствен цех. Освен това всички нови суровини могат да бъдат произведени вътрешно и да бъдат заменени вносните им съставки.
"Този състав използва слънчогледово брашно с високо съдържание на протеини и прах от изсушени лиофилизирани кълнове от бял трън", каза Ткешелашвили.
Тя също така отбеляза, че преди това тези компоненти не са били използвани в такава комбинация при производство на шоколад и други продукти. В същото време цената на новите съставки е сравнима с цената на захарта, което има положителен ефект върху крайната цена. Освен това новите съставки са богати на полезни аминокиселини и хепатопротективен силимарин, който има положителен ефект върху функциите на черния дроб и организма.
Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..
На 12-ти февруари в РЦСИ "Топлоцентрала" световно признатата танцьорка и хореограф Aнне-Марайке Хес представя въздействащия танцов пърформанс "Warrior". “Презентирах своята работа "Warrior" миналата година в Тайпе и там срещнах Веселин (Веселин Димов - директорът на “Топлоцентрала”), който хареса пърформанса и след като дойдох в България през юни,..
На 12 февруари заради подмяна на спирателен кран по ул. „Зорица“ в с. Волуяк се налага спиране на водоподаването от 09.00 до 21.00 часа в селото, съобщават от Софийска вода. Заради монтаж на спирателни кранове по ул. „Антон П. Чехов“, в ж.к. „Изток“ ще бъде спряна водата от 10.00 до 21.30 часа в района между: -ул. „Люлякова градина“, ул. „Антон П...
Тази вечер от 18:00 в столичната галерия "Българи" ще бъде открита изложбата "Зодиакът" на Димитър Рашков . Експозицията е кръстена на негов непоказван досега цикъл, но са представени и други, с които творецът е известен – опиянението на боговете, Еротикон (Изящните дебелани), Адам и Ева след изгонването от Рая, природа. "Изложбата е..
На 12 и 13 февруари от 9.00 ч. до 16.00 ч. ще се ограничи движението за всички автомобили в посока София на автомагистрала “Тракия”, в района на Ихтиман, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът ще преминава двупосочно в платното за Бургас, а причината за спирането на движението е за подмяна на портални рамки и табели на..
Ежеседмично навсякъде по света стават инциденти между дронове и самолети , предупреди в интервю за БНР Тодор Иванджиков , председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия. Дрон предизвика забавяне на полети на летище София Има антидрон системи, обсъждани в последните 2-3 години и не се предприеха действия летищата да бъдат..
В края на 2024 г. загубите на вода в София са намалени до 37,4%. Целта на дружеството концесионер е до края на 2026-а те да се свият още – до 33 процента. Инвестициите, които се правят от "Софийска вода", възлизат на 15-20 млн. лева годишно . Това съобщи пред БНР-Радио София Станислав Станев, заместник изпълнителен директор на дружеството...