Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията не е променила финансовите навици на българите

Георги Заманов
Снимка: Алианц Банк

Българинът продължава да бъде спестовен и да събира парите си в банка. В същото време делът на отпуснатите кредити, остава относително константен спрямо периода преди кризата и за това има много причини. 

2020 г. може да се раздели на два периода - когато имаше по-активен социален и икономически живот, тогава броят на заявленията за кредити е равен на този през 2019 г., а след периода на локдаун, хората са идвали по-рядко до офисите на банките.

“Има онлайн платформи за кредитиране, но те не поемат и не обработват по-голямата част от исканията, какъвто би бил един ипотечен или фирмен кредит”, казва Георги Заманов, главен изпълнителен директор на "Алианц Банк" и член на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България.      

По думите му броят на отказаните кредити през 2020 г. не се различава съществено от броя на отказаните кредити при предишни години. “Отказ на кредит е, когато кредитополучателят не отговаря на рисковата политика на банката (ако има недобра кредитна история или ако доходите на кредитополучателя не са достатъчни, за да покриват вноските по кредита)”, обяснява той.

Банковият сектор е достатъчно предпазлив след кризата от 2008 г. “Финансовият сектор като цяло, не само в България, но и в цяла Европа науча много от предишната криза и това, което научи беше вкарано от регулаторите - от Централните банки и съответно от политиките на банките. Не мисля, че тази година е с нещо по-различна от това, което сме предлагали през последните пет години”.

Механизмът, който предвижда кредитният мораториум, който се въведе след пандемията предвиждаше две възможности - клиентът да плаща лихва, но да не плаща главница. Втората възможност е да не плаща и лихва, и главница, която съответно да се пренесе в края на периода. В момента има и удължен срок за плащане, плюс допълнително три месеца, т.нар. кредитна ваканция.

Ръстът на депозитната база в България през последните години е значителен. “Ако се направи съпоставяне на депозитната база в България и ръстът на кредитите, то определено депозитната база расте много по-бързо отколкото ръста на кредитите”, казва той.

Между 4 и 5 млрд. е ръстът на депозитната база на годишна база, срещу малко над 1 млрд. ръст на ипотечното кредитиране и около 1 млрд. ръст на потребителското кредитиране, т.е. депозитната база расте 2.5-3 пъти по-бързо като абсолютни стойности, отколкото ръстът на кредитите.   

Чуйте интервюто на Данаил Конов с Георги Заманов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35