Два варианта за възстановяване на Княжевския лифт обсъдиха кметът на София Йорданка Фандъкова и министрите на околната среда и водите Емил Димитров и на земеделието, храните и горите Десислава Танева, в присъствието на главния архитект на София Здравко Здравков, председателя на СОС Елен Герджиков, общински съветници и експерти, съобщиха от Столичната община.
Който и от вариантите да бъде избран, няма да е нужна промяна на Плана за управление на Витоша.
"За мен лично възстановяването на Княжевския лифт в обозрими срокове е приоритетна задача – каза кметът на София след срещата. – Първият вариант, по който работим с арх. Здравков, е възстановяване на лифта като се използват съществуващите фундаменти. Това е най-бързият вариант. При него не е необходимо нито изработване на специализиран подробен план, нито промяна в плана за управление на парка. Вторият вариант е възстановяване на лифта с промяна на местата на някои от стълбовете, което е предложението на собственика на „Витоша ски“. Този вариант изисква изработване на специализиран подробен план, чиято процедура реалистично би отнела около 2 години."
Според експерти от Университета по архитектура, строителство и геодезия и на чуждестранни компании ново модерно съоръжение може да стъпи на съществуващите фундаменти.
Изменение на плана на парк „Витоша“ ще е задължително, ако се иска удължаване на лифтовете.
В коментарното предаване “Форум” гост е политологът Ивайло Илиев , който заедно с водещия тази седмица Лъчезар Христов, обсъди следните теми: протестите срещу правосъдната система и финансовата сфера; контекстът, в който се формира Бюджет 2026 и необяснимата неотстъпчивост; нарастващото социално напрежение и по-ниското доверие в..
В свят, в който напрежението често остава премълчано, а думите се заменят с тишина и гняв, една инициатива идва с надежда за разговор, разбиране и общ път напред. Фондация "ДоброДарители" провежда проект, който цели да превърне конфликтите не в задънена улица, а в мост между хората. Проектът се нарича "Да трансформираме предизвикателствата на..
Жилищното строителството е с най-съществен относителен дял към БВП спрямо останалите сектори, с 11% ръст на годишна база. Секторът отбелязва и над 5% увеличение на заетостта за изминалата година, като осигурява работа на над 156 хил.души. Това сочат обобщени данни на Националната асоциация на строителните предприемачи. От там отбелязаха, че..
Посрещнахме отново група No More Many More - Владимир Иванов, Методи Кръстев и Радослав Гергов, в предаването "Добър вечер, София", които ни донесоха радостната новина, че вече са готови със своя пети студиен албум, песните от който се готвят да изсвирят на живо пред своята публика в голям концерт на 28 ноември, в пълен състав. Основателят..
С настъпването на отоплителния сезон проблемът с качеството на въздуха в учебните заведения отново излиза на преден план в цяла Европа. Данни от международни проучвания показват, че замърсеният и застоял въздух има сериозно влияние върху здравето, концентрацията и когнитивните способности на децата. Изследване на СЗО от 2023 г. Публикувано от The..
София ще бъде домакин на първо по рода си специализирано обучение за млади хирурзи в областта на редките тумори в България. За първи път страната ни ще бъде проведено структурирано обучение, насочено специално към млади хирурзи, които искат да развият експертиза в областта на редките злокачествени тумори. “Истината е, че когато говорим за редки..
Идвайки от морския град Бургас, BoiL се издига от ъндърграунд музикалната сцена като певец и басист. Опитът му с множество различни стилове – както в студио, така и на живо – и работата му с много уважавани български артисти и групи (P.I.F., Jeremy?, Стенли, Иво Димчев, Hellion Stone, Y A N A, Дивна, Яви, Веси Бонева и др .) го отвеждат..