Посрещнахме 2021-а малко ваксинирани и по стара традиция със заря, хора, един опушкан в суматохата и Веселин Маринов - благодарение на телевизията - майка. Но както казва съседката баба Данче: Няма ли го Веско, няма нова година! И без хоро в река Тунджа на Богоявление не може. И въпреки предварителните анонси, че последното ще бъде отменено заради строгите мерки, хоро си имаше. Благодарение на какво? На характера на кмета на Калофер Румен Стоянов:
„Познавам си характера и затова ви казвам, че нямаше как да го спра въобще“.
Аз пък доколкото познавам характера на премиера, бях готова да се обзаложа, че мине ли ехото на празничните ракети, той ще тръгне да обикаля територията. Този път го намираме във варненски завод за домакинска техника, където Борисов сподели спомени от тъжното си детство с думите: „Баща ми като купи на майка ми печка „Раховец“, такава радост беше вкъщи“. И още:
„Сега социалистите като говорят какво било... Било е радост за Москвич, „Раховец“ печка и телевизор „Рубин“.
А ето го и генезисът на тези печки:
Тодор Живков: „Електрически печки и тенджери, перални, домашни хладилници, бойлери, радиоапарати, грамфони, телевизори и прочее. Да се разнообрази асортиментът и да се подобри качеството…“.
Каква я мислихме, каква стана...
И аз си мислех, че по традиция премиерът ще разкаже за постиженията на властта от джипа си, но изненада. Този път министър Ананиев беше качен на хеликоптер, за да види от високо как се строи магистрала „Хемус“. Прелюбопитен разговор се проведе под перката на вертолета, на който ние станахме свидетели, благодарение на любимия ни фейсбук профил: „Таман кат се пенсионираш, ше си ходиш до Балчик,“ казва Борисов. На което Ананиев отговаря: “Чакам с нетърпение“…
И ние чакаме с нетърпение …“Хемус“. Оставам на вас да решите уравнението кога ще е готова магистралата, като Х е годината на пенсиониране на министъра. Аз политам напред...
Веднага след въздушната обиколка, злите езици извадиха на бял свят факта, че сме единствената страна в Европейския съюз без система за спешна медицинска помощ по въздух. Оказа се, че даже Северна Македония има два медицински хеликоптера , а Румъния - един. У нас нула, но пък имаме 4 военни хеликоптера, които ще бъдат ремонтирани и използвани за медицински цели.
На заседание на правителството тази седмица, министър Костадин Ангелов доложи:
„Стартирали сме процедура за обявяване на обществена поръчка за закупуване на един брой хеликоптер…“.
А що се касае до Кугарите, часове по-късно се оказа, че са неподходящи, защото са тежки и шумни и няма как да кацат в градовете, близо до болници. Има си протокол за тази работа. Пък и както каза експертът Мариян Боновски пред бТВ „не можеш да отидеш да спасяваш някой с ТИР“. Даже и да стане, после няма къде да кацнеш. Защото само до Окръжна болница има хеликоптерна площадка, но не е сертифицирана.
С ръка на сърцето обаче признавам, че за проблема с медицинските хеликоптери Борисов се е сетил преди цели три години и е поставил задачата на министрите с думите: "Сядайте и правете. Имаме хеликоптери, които могат да станат за бърза помощ“ . И тук Каракачанов казва: „Работи се по въпроса“. Три години по-късно резултат няма.
И отново Тодор Живков: „И народът е казал - чантаджии. Отървете ни от тия чантаджии“.
Добрата новина е, че има решение на това уравнение с много неизвестни - избори идват, но първото неизвестно е датата на вота. Президентът прави консултации, страстите се нажежават и вътрешно-махленския спор, както го окачестви премиерът, е готов:
"КОЙ диктува на президента датата 28 март и КОЙ му казва…“
Фрагмент от песен на „Сигнал“- „…не зная кой, кой в тъжен миг…“
Да, и все по-тъжен ще става този спор…
Ден по-рано президентът Радев, след анонса на ДПС, че няма да го подкрепи за нов мандат, каза: „Логично е партията на г-н Пеевски да подкрепи Борисов за президентските избори. Те са, както знаете, ортаци в бизнеса и в политиката“.
Борисов отвърна на удара:
„Да, аз мога да му кажа, че е ортак с Черепа, мога. Какво общо имам аз с Пеевски?“
И още:
„Бях упрекнат в орташка връзка с Пеевски, клюкарска бих я нарекъл. Те когато се отчаят вадят тази тема“.
Аз пък сгъвам тази така наречена вътрешно-махленска тема. Последното ми напомня да ви кажа ( за да не ме питате после), че баба Данче съседката днес я няма, защото е на опашка за билетчета - от онези, дефицитните, за градския транспорт в София. Затова спирам до тук:
Бойко Борисов: Ей сега ми е приятно!
Така де, то всичко си беше За цвят и мерудия!
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...