“Спортна среща” по Радио София - предаване, в което се стремим да избягаме извън мейнстрийма, да говорим за всичко, което е интересно за нас и за слушателите ни. Водещ - Камен Алипиев
В това издание:
Константин Лавсов започна коментара си на тема футбол, за играта на „Ювентус“, „Реал Мадрид“ срещу „Атлетик“ Билбао, за мачовете на „Ливърпул“ в Англия. С леко приплъзване, разговорът продължи на тема „алпинизъм“. Кедъра отбеляза факта, че от 1987, благодарение на усилията на полските алпинисти и на тяхната легенда Кшищоф Виелицки , се правят опити да бъде покорен през зимата връх К2. Но да говорим за „покоряване“ на връх също не е правилно, върхът или те пуска, или не, а може и да те убие след това – отбеляза Камен Алипиев.
Както сочи статистиката на връх Еверест досега са се качили над 4 000 души, а на К2 до 2018г – 378 души, като средно една трета от тези, които са се качили на К2, загиват по пътя обратно. Затова е феноменален успех изкачването на десетте непалски шерпи. Планинските хамали, които винаги са подценявани, направиха чудо, макар че повечето от тях се качиха с помощта на кислород, те направиха нещо невероятно, всички те изчакаха да се съберат под върха и се качиха заедно, пеейки химна на Непал. Камен и Косьо коментираха, че по сведение на Атанас Скатов, в момента условията на върха са изключително тежки, при температури -30 градуса. За един от непалските герои Мингма Джи Шерпа, който е изкачил върха без кислород и още подробности за неговата житейска история, факти за условията около изкачването, за филма „Еверест“, който показва силата на духа, за смисъла на алпинизма, може да научите в този разговор.
Не подминаваме големите в ски спортовете, споменаваме представянето на Алберт Попов, който се завръща в първата 30-тица на Световната купа по ски, с представянето си на 15-то и 16-то място, както и още интересни детайли от пъстрия свят на спорта, в непринуден разговор между Камен Алипиев и Константин Лавсов.
Следва разговор с Любомир Тодоров, за подкаста му „Начален удар“, който тръгва също по БНР. „Идеята е да разказваме за интересни личности и актуални събития“ – споделя Тодоров. Той подчерта,че въпреки, че тениса има доста привърженици в България, такъв подкаст, който да ги среща с интересни личности, както и да ги запознава с историята на този спорт, на практика няма. Разговорът се завъртя и около личността на Сесил Каратанчева и допинг контрола, за играните тенис квалификации в Дубай и Цвети Пиронкова. За Григор Димитров и неговия нов треньор. Големи ли са шансовете да има Аustralian Open, какво можем да очакваме.
От Иво Иванов научаваме всичко по-интересно от света на американския спорт. Не подминаваме и случващото се покрай президента Тръмп. Иванов сподели за разделеното американско общество. „Доналд Тръмп се опита да спечели мача, след като резултатът вече беше известен“, каза той. След като на шега „избистриха“ политиката около Тръмп – Байдън, разговорът премина към плейофите в Националната футболна лига.
Накрая последва десертът - доктор Теодор Борисов – една много интересна личност в българската спортна журналистика. Свързан ли е спорта с политиката и пропагандата в България. Д-р Теодор Борисов подчерта, че това е била и темата на неговата докторска дисертация. „Нищо не започва от днес“ – каза той и подчерта, че не само той е писал и проучвал тази тема, която обхваща периода още от 60-те и 80-те години.Споделя още, какво го е привлякло да изследва точно тази тема. Интересни факти споделя и за неговия принос към югославския футбол. За Копа "Либертадорес“ на 30 януари. За мача „Манчестър Юнайтед“ – „Ливърпул“ и кога е бил първият „уреден“ мач в историята.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..