Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизикателството К2

Снимка: ЕПА/БГНЕС

“Спортна среща” по Радио София - предаване, в което се стремим да избягаме извън мейнстрийма, да говорим за всичко, което е интересно за нас и за слушателите ни. Водещ - Камен Алипиев


В това издание:


  • Разговор в студиото с Константин Лавсов, за всичко по-интересно от седмицата с акцент върхуа феноменалното изкачване на К2 от непалските алпинисти;
  • Любомир Тодоров разказва за своя нов подкаст „Начален удар“, посветен на тениса;
  • Разходка с Иво Иванов из Америка;
  • Д-р Теодор Борисов коментира част ли е спортът от българската външна политика.


Константин Лавсов започна коментара си на тема футбол, за играта на „Ювентус“, „Реал Мадрид“ срещу „Атлетик“ Билбао, за мачовете на „Ливърпул“ в Англия. С леко приплъзване, разговорът продължи на тема „алпинизъм“. Кедъра отбеляза факта, че от 1987, благодарение на усилията на полските алпинисти и на тяхната легенда Кшищоф Виелицки , се правят опити да бъде покорен през зимата връх К2. Но да говорим за „покоряване“ на връх също не е правилно, върхът или те пуска, или не, а може и да те убие след това – отбеляза Камен Алипиев.

Както сочи статистиката на връх Еверест досега са се качили над 4 000 души, а на К2  до 2018г – 378 души, като средно една трета от тези, които са се качили на К2, загиват по пътя обратно. Затова е феноменален успех изкачването на десетте непалски шерпи. Планинските хамали, които винаги са подценявани, направиха чудо, макар че повечето от тях се качиха с помощта на кислород, те направиха нещо невероятно, всички те изчакаха да се съберат под върха и се качиха заедно, пеейки химна на Непал. Камен и Косьо коментираха, че по сведение на Атанас  Скатов, в момента условията на върха са изключително тежки, при температури -30 градуса. За един от непалските герои Мингма Джи Шерпа, който е изкачил върха без кислород и още подробности за неговата житейска история, факти за условията около изкачването, за филма „Еверест“, който показва силата на духа, за смисъла на алпинизма, може да научите в този разговор.

Не подминаваме големите в ски спортовете, споменаваме представянето на Алберт Попов, който се завръща в първата 30-тица на Световната купа по ски, с представянето си на 15-то и 16-то място, както и още интересни детайли от пъстрия свят на спорта, в непринуден разговор между Камен Алипиев и Константин Лавсов.

Следва разговор с Любомир Тодоров, за подкаста му „Начален удар“, който тръгва също по БНР. „Идеята е да разказваме за интересни личности и актуални събития“ – споделя Тодоров. Той подчерта,че въпреки, че тениса има доста привърженици в България, такъв подкаст, който да ги среща с интересни личности, както и да ги запознава с историята на този спорт, на практика няма. Разговорът се завъртя и около личността на Сесил Каратанчева и допинг контрола, за играните тенис квалификации в Дубай и Цвети Пиронкова. За Григор Димитров и неговия нов треньор. Големи ли са шансовете да има Аustralian Open, какво можем да очакваме.

От Иво Иванов научаваме всичко по-интересно от света на американския спорт. Не подминаваме и случващото се покрай президента Тръмп. Иванов сподели за разделеното американско общество. „Доналд Тръмп се опита да спечели мача, след като резултатът вече беше известен“, каза той. След като на шега „избистриха“ политиката около Тръмп – Байдън, разговорът премина към плейофите в Националната футболна лига.

Накрая последва десертът - доктор Теодор Борисов – една много интересна личност в българската спортна журналистика. Свързан ли е спорта с политиката и пропагандата в България. Д-р Теодор Борисов подчерта, че това е била и темата на неговата докторска дисертация. „Нищо не започва от днес“ – каза той и подчерта, че не само той е писал и проучвал тази тема, която обхваща периода още от 60-те и 80-те години.Споделя още, какво го е привлякло да изследва точно тази тема. Интересни факти споделя и за неговия принос към югославския футбол. За Копа "Либертадорес“ на 30 януари. За мача „Манчестър Юнайтед“ – „Ливърпул“ и кога е бил първият „уреден“ мач в историята.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15