В нацистките лагери на смъртта завършва пътят на милиони. На 27 януари 1945 г. малцината, оцелели в концентрационния лагер Аушвиц, са освободени, а техните истории продължават да ужасяват, но и да вдъхновяват човечеството.
76 години по-късно на същата дата – Международния ден в памет на жертвите на Холокоста – на пазара се появява „Момчето, което последва баща си в Аушвиц” от Джеръми Дронфийлд – невероятната история на момче, решило да последва баща си зад стените на земния ад. Защото където има семейство, има и надежда.
Годината е 1939. Виена също е завладяна от хаоса на Втората световна война. Густав Клайнман – еврейски тапицер – попада под ударите на немската машина. Той е депортиран в Германия заедно с шестнайсетгодишния си син Фриц. Оказали се в концлагера Бухенвалд, мъченията и жестокостите, които преживяват, сякаш не могат да бъдат по-страшни.
Един ден обче Густав разбира, че скоро ще бъде изпратен в Аушвиц. Решение, което означава само едно – сигурна смърт. А Фриц не може да изостави баща си в неговото последно пътешествие.
Момчето доброволно се присъединява към групата, която ще бъде отведена в Освиенцим. А за нацистите мястото на евреите е в концентрационните лагери. Без значение в кой от тях.
Джеръми Дронфийлд възкресява суровата картина на лагерите на смъртта от спомените на едно семейство, подложено на немислимото. Книгата е базирана на тайния дневник на Густав, прецизни проучвания на архиви, както и на интервюта с членове на семейство Клайнман. Това превръща книгата в завладяващо журналистическо разследване и смазваща хроника на времето.
Чуйте интервюто на Александра Илиева и Роман Михайлов с литературния и филмов критик Благой Иванов.
Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват. През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. По-рано днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград са взели проби от водата. “Не можем да говорим за епидемия в Банско”, каза за БТА..
Ученици от 95-о столично училище, вдъхновени от своята преподавателка по история, са открили един много интересен и атрактивен начин да пресъздадат усвоеното от митологията на древна Елада в социалната мрежа . Те създават профили на древногръцки божества или умалени модели на египетски пирамиди в съвременен контекст, като в ролята на..
По повод Световния ден на книгата и авторското право - 23 април, Нов български университет провежда инициативата "Пътуващи книги", в рамките, на която ще бъдат "освободени“ 30 нови заглавия. Събитието се организира от библиотеката на НБУ, за която 2025 г. е юбилейна – навършват се 30 години от създаването й. Инициативата "Пътуващи книги"..
Над 15 000 деца са открили своя любима книга, прочетена от известни личности и успели българи, участвали в “Походът на книгите“ . За поредна година МОН подкрепя инициативата на Асоциация “Българска книга“, която традиционно се провежда от 2 до 23 април . В нея участват знакови лица от различни сфери на културния, спортния и обществения живот в..
Фабриката за идеи, Обсерваторията по икономика на културата, Българската музикална асоциация и Креатех България организират кръгла маса на тема "Културата, изкуствата, културните и творчески индустрии – важен фактор за развитието на регионите и ролята на общинските власти в извеждането им като приоритет на местните политики ". Домакин е..
Свалянето на доверието от страна на "Спаси София" към столичния кмет Васил Терзиев няма да промени коренно дейността на общинските съветници, коментира пред БНР-Радио София Димитър Петров от "Продължаваме промяната" . В Столичния общински съвет (СОС) групата ПП-ДБ-СС няма достатъчно членове за мнозинство и това е проблем за вземане на..
От 10.30 ч. до 14.00 ч. се ограничава движението в посока София от 8-и км до км 0 на АМ "Хемус“, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура“. Причината е геодезическо заснемане във връзка с предстоящо изработване на технологичен проект за ремонт на отсечката. Трафикът ще се пренасочва от пътен възел "Яна“ по път I-1 Ботевград – София до пътна връзка..