Най-важното производство, което едно общество трябва да организира, това е производството на качествени хора. Стандартът на живот в една страна се определя от най-качествените, от личностите.
А качествен е този човек, който е конкурентоспособен. Българското общество твърде дълго беше свикнало с живот без конкуренция и последствията още са налице.
Това акцентира пред Радио София Теодосий Теодосиев, когото хората неслучайно са нарекли златния учител на България.
По думите му българското училище имаше проблеми и без Covid-19, но коронавирусната епидемията ги е задълбочила.
Училището не започва в първи клас и не приключва в 11-и. Ученето е цял живот.
Стремежът към образование е стремеж към самообразование, допълни физикът, чиято школа е дала много знаещи деца.
„Учителите станаха илюзионисти“, с тъжна усмивка коментира Теодосий Теодосиев. „Когато те напишат шестица, родителите си мислят, че всичко е наред. Дядо Аристотел е казал преди 2400 години, че равенството е справедливост, но само между равни. Неравенството също е справедливост само между неравни. Днес ние живеем в ужасно несправедливо общество. И много хора са доволни от статуквото.“
Учителят е убеден, че състезателният дух, „спортната треска“ и полезна за обществото.
„Има толкова талантливи деца, че никакво образование не може да им спъне развитието. Конкуренцията е сред най-важните неща, на които децата трябва да се научат“, допълва Теодосий Теодосиев.
С него разговаря Ива Дойчинова.
Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..