Най-важното производство, което едно общество трябва да организира, това е производството на качествени хора. Стандартът на живот в една страна се определя от най-качествените, от личностите.
А качествен е този човек, който е конкурентоспособен. Българското общество твърде дълго беше свикнало с живот без конкуренция и последствията още са налице.
Това акцентира пред Радио София Теодосий Теодосиев, когото хората неслучайно са нарекли златния учител на България.
По думите му българското училище имаше проблеми и без Covid-19, но коронавирусната епидемията ги е задълбочила.
Училището не започва в първи клас и не приключва в 11-и. Ученето е цял живот.
Стремежът към образование е стремеж към самообразование, допълни физикът, чиято школа е дала много знаещи деца.
„Учителите станаха илюзионисти“, с тъжна усмивка коментира Теодосий Теодосиев. „Когато те напишат шестица, родителите си мислят, че всичко е наред. Дядо Аристотел е казал преди 2400 години, че равенството е справедливост, но само между равни. Неравенството също е справедливост само между неравни. Днес ние живеем в ужасно несправедливо общество. И много хора са доволни от статуквото.“
Учителят е убеден, че състезателният дух, „спортната треска“ и полезна за обществото.
„Има толкова талантливи деца, че никакво образование не може да им спъне развитието. Конкуренцията е сред най-важните неща, на които децата трябва да се научат“, допълва Теодосий Теодосиев.
С него разговаря Ива Дойчинова.
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..
Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..
Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..
Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..
В столичния район "Люлин" въвеждат вътрешноквартален транспорт. Целта е да бъде анализирана ефективността и нуждата от довеждащ транспорт до МС "Люлин" и МС "Сливница", който да облекчи придвижването на гражданите. Линията е експериментална и е по идея на районната администрация в "Люлин“, каза пред Радио София кметът Георги Тодоров. Превозът е..
Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Те са разпределени в около 900 изпитни зали. Пред Радио София Данко Калапиш от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България припомни, че тази година завършват учениците, които в началото на Covid пандемията са били в 7 клас и се е..